AutóAddikt Autó-motorsport A Citroën a top kategóriában tér vissza a magyar raliba

A Citroën a top kategóriában tér vissza a magyar raliba

Tizenöt év után újra Citroën Racing támogatással láthatunk a száz éves márkát képviselő piros autót a hazai rali versenyeken.

A TRT Europe által biztosított C3 R5 versenyautóval a Velenczei Ádám – Zsiros Gábor páros fog versenyezni az országos ralibajnokság futamain. A Citroën Rally Team Hungary csapata – félgyári támogatással a háta mögött – nem titkoltan év végén a dobogóra szeretne állni.

A rali világbajnokságon nyolcszor is konstruktőri bajnoki címet szerző Citroën itthon is újra komoly energiákat fektet az egyik legnépszerűbb technikai sportágba. Utoljára 2004-ben versenyzett magyar csapat ilyen háttérrel, mint ahogy az újonnan megalakult egység teheti ezt meg. Balkányi György, a Citroën magyarországi képviseletének, a C Automobil Import Kft.-nek az ügyvezetője büszke arra, hogy 15 évvel ezelőtt a kétkerék-hajtású kategóriában többször is bajnoki címet szerzett csapat után újra részt vehet egy ilyen félgyári támogatású egység felállításában.

„Nagyon örülök, hogy a top mezőnybe vissza tudott térni a Citroën” – mondta Balkányi György, aki egyben a csapat egyik vezetője is Tagai Tamás mellett. „Arra pedig kifejezetten büszke vagyok, hogy egy fiatal, tehetséges pilótával, egy tapasztalt navigátorral és profi háttérrel, a TRT Europe-pal térünk vissza a hazai raliba. A múltra való tekintettel nagyon jó kapcsolatot ápolok én is és Tagai Tamás is a Citroën Racing vezetőivel. 2017 végén, egy külföldi versenyen, ahol még csak előfutóként tesztelték a C3 R5-öt, kezdtünk el beszélgetni arról, hogy milyen komoly csapata volt régen Magyarországon a Citroënnek, és hogy ezt a fonalat újra fel kellene venni. Egy évre rá kaptuk a felkérést, hogy szeretnék, ha egy ilyen top autó elindulna a magyar bajnokságban, és ehhez megkapnánk a megfelelő támogatást is. Ráadásul pont a felkérés előtt találkoztam Zsiros Gáborral, aki elmondta, hogy szeretne újra visszatérni az élmezőnybe, így össze is állt a kép. Olyan csapatot akartunk felállítani, ahol a tapasztalt navigátor társaként egy fiatal pilóta ül majd a kormány mögött.”

Nem volt nehéz megtalálni az egyik legtapasztaltabb navigátorral azt a tehetséges pilótát, akire lehet alapozni a jövőt. A huszonhét éves Velenczei Ádám versenyzett már korábban is ilyen kategóriájú autókkal, bizonyította már tehetségét és most készen áll arra, hogy képviselje a márkát a nívós magyar rali bajnokságban.

„Nagy lehetőség előtt állok! Nem volt még ilyen a pályafutásom során. Versenyeztünk már korábban is hasonló kategóriájú autókkal, de ez lesz a legprofibb szezonunk” – adta első nyilatkozatát citroënes overállban Ádám az első hivatalos tesztet követően. „Pár kilométer után már minden kézre állt az autóban. Nagyon jó a váltója, szenzációs a fékje, a motorerő tekintetében sokkal autózhatóbb, nagyobb tartományban lehet használni, mint a korábbi versenyautóimat. A tavaly abszolút ötödik helyen végzett pilóta nem titkolt célja: idén év végén felállni a dobogóra. „Az egri futammal kezdjük a szezont. Az óra fogja majd megmutatni, hogy a teszteken való jó érzés hova lesz elég a többiekhez képest. Bízom benne, hogy sikeres évünk lesz! Nagyon jól érzem magam a csapatban! Szeretném megköszönni a lehetőséget és a bizalmat mind Balkányi Györgynek, mind Tagai Tamásnak!”

Ahogy az autóval, így az új navigátorral is az első métereket tette meg Ádám, de egyértelmű volt, jól érzi magát ebben az új közegben.

„Zsiros Gábor Magyarországon az egyik legjobb navigátor. Hatalmas tapasztalata van Európa- és világbajnoki futamokon is. Már az első métereken jó volt az összhang, megbízom benne, és azt gondolom, ez a legfontosabb!”

Ahogy a pilóta is elmondta: Zsiros Gábor profi navigátor. Ráadásul több szál is fűzi a Citroën Rally Team Hungary egyik vezetőjéhez, Tagai Tamáshoz. Indult már TRT Europe által szervizelt versenyautóval, sőt navigált bajnoki futamokon Tamás mellett.

„Amikor megtudtam, hogy egy ilyen autó került a csapathoz, felcsillant a szemem!” – mesélte Gábor az elindulást. „Biztos vagyok benne, hogy jól választottunk. Velenczei Ádám fiatal kora ellenére nagyon alázatos versenyző, aki azon túl, hogy ügyes pilóta, még az autó beállításaihoz is kiválóan ért.”

A CITROËN C3 R5 versenyautók már egy szezonon keresztül bizonyították, ott a helyük a nemzeti bajnokságok élmezőnyében. Az Európa-bajnokság regnáló bajnoka, Alexey Lukyanuk is erre az autótípusra váltott idén. A Citroën Rally Team Hungary csapata egy új, nulla-kilométeres autóval indul, melyre a PIRELLI biztosítja az abroncsokat az aszfalt és a murva futamokra egyaránt.

A hazai szezon a március 29-31. között megrendezésre kerülő Eger Rallye-val kezdődik, de már előtte is találkozhatnak az érdeklődők a csapattal most hétvégén a Hungexpo-n, az AutoMobil és Tuning Show G pavilonjában, a Citroën standján, ahol a száz éves múltat idéző kiállítás mellett a versenyautó is bemutatkozik. A végleges díszében pompázó Citroën C3 R5 mellett szombaton 15h15-kor közönségtalálkozót tart Velenczei Ádám és Zsiros Gábor.

Citroën Rally Team Hungary

Csapatvezető: Balkányi György – C Automobil Import Kft., Tagai Tamás – TRT Europe Kft.

Pilóta: Velenczei Ádám – 1992.09.18, Szécsény

13 évesen indult először szlalom versenyen, két év múlva már rallyesprint futamon nyert kategóriájában, egy évre rá pedig abszolút győzelmet szerzett. 2010-ben megnyerte a váci szlalom bajnokságot, majd a következő évben a túra bajnokságban indult. 2014-ben debütált az Országos Rallye Bajnokságban, 2016-ban tudta első teljes szezonját futni, amikor év végén a hatodik helyen végzett. Tavaly az abszolút ötödik helyen zárta a bajnokságot.

Navigátor: Zsiros Gábor – 1975.10.18. Bonyhád

1997-ben kezdett el versenyezni. 2002-ben Rallye2-ben navigált, 2004-től WRC autókban az ORB-ben. Tagai Tamással 2006-ban ment 4 futamot. 2009-től többször szerepelt Európa- és világbajnoki futamokon, Vizin László és Turán Frigyes mellett.

Versenyautó: CITROËN C3 R5

R5 besorolás – A nemzeti bajnokságokban a top kategória.
Motor: 1.6 literes (1598ccm) turbófeltöltős motor, 32mm szűkítővel.
Maximális teljesítmény: 282 LE, nyomaték: 420 Nm.
Hajtás, váltó: Négy-kerék hajtás, 5 fokozatú SADEV szekvenciális váltó
Kerék, gumi: Aszfalton 18”, murván 15” – PIRELLI versenyabroncsok.