Home Hírek A Toyota megduplázta éves nyereségét

A Toyota megduplázta éves nyereségét

9
0

A 2023. április 1-től 2024. március 31-ig tartó 2024-es japán pénzügyi évben a Toyota még legutóbbi kimagasló profitvárakozásait is megdöntve történelmi rekordot jelentő 5350 milliárd jen adózás előtti eredményt ért el, ami a mai árfolyamon mintegy 34,3 milliárd dollárnak vagy 12.360 milliárd forintnak felel meg. Ez az előző pénzügyi évhez képet mintegy 96,4%-os növekedést jelent, azaz a világ legnagyobb autógyártója egyetlen év alatt gyakorlatilag megduplázta a profitját.  Ennek azért van különös jelentősége, mert az autóipar története legnagyobb átalakulásán megy keresztül, a Toyota versenytársai pedig immáron nem csupán a többi autógyártó, hanem a mesterséges intelligencia, a robotika és az autonóm mobilitás fejlesztésére a Toyotához hasonlóan hatalmas összegeket fordító fintech szektor vezető szereplői közül kerülnek ki, ez a nyereségtömeg pedig már ebben a körben is érzékelhető.

Soha egyetlen autógyártó sem könyvelhetett el akkora éves adózás előtti eredményt, mint a Toyota a legutóbbi japán pénzügyi évben. A 34,3 milliárdos rekordnyereség ráadásul nem a Daihatsu és Hino márkákat is magában foglaló teljes Toyota Csoport, csupán a Toyota és Lexus márkákat jegyző Toyota Motor Company eredménye. Az elképesztő sikerben kétségkívül meghatározó szerepe van annak, hogy az elmúlt időszakban a vállalat nyeresége közel ötször gyorsabban bővült, mint a bevételei: az előbbi 96,4%-al, míg az utóbbiak 21,4%-al nőttek egyetlen év alatt. Ennek alapja pedig nem más, mint a Toyota multitechnológiás stratégiájának globális sikere, amelynek keretében a világ elsőszámú autógyártójának ügyfelei  részben vagy teljesen elektromos meghajtások (öntöltő hibrid elektromos, plug-in hibrid elektromos, akkumulátoros elektromos, hidrogén üzemanyagcellás elektromos) széles tárházából választhatnak személyes felhasználási igényeiknek megfelelően.

Az iparági zöldülés motorjaként a Toyota meg tovább növeli értékesítéseiben az elektrifikált autók arányát

A március 31-el véget érő 2024-es japán pénzügyi évben világszerte gazdára talált mintegy 10,3 Toyota és Lexus modellből 3,85 milliót, azaz a teljes világszintű értékesítés mintegy 37,4%-át tették ki a részben vagy teljesen elektromos autók. Az előző évhez képest mintegy 35,3%-al több elektrifikált autóból 3,6 milliót (32,1%-os növekedés) tettek ki az öntöltő hibrid elektromos, míg 141 ezret (60,3%-os növekedés) a plug-in hibrid elektromos, 117 ezret az akkumulátoros elektromos (210,1%-os növekedés) és 4 ezret (11,3%-os növekedés) a hidrogén üzemanyagcellás elektromos autók. 

Az autógyártó a 2024. április 1-el induló 2025-ös japán pénzügyi évben ennél is ambiciózusabb célokat fogalmazott meg, és egyetlen év alatt közel 1 millió darabbal, 4,83 millióra tervezi növelni az elektrifikált autók globális értékesítéseit, amelyek így a tervek szerint a világszintű Toyota és Lexus eladások 46,4%-át képviselik majd.

Az idei évben tervezett elképesztő összegű beruházások várhatóan csökkentik majd az éves profitot

A 2024 április 1-el kezdődő 2025-ös japán pénzügyi évben a Toyota komoly lépéseket tesz a világ elsőszámú autógyártójából a világ vezető mobilitási szolgáltatójává történő átalakulás útján, miközben még tovább nyitja a multitechnológiás stratégiában rejlő lehetőségeket. Ennek fedezetéül a vállalat brutális, több, mint 2000 milliárd jenes (12,8 milliárd dollár, avagy 4.620 milliárd forint) beruházásokat eszközöl. Ennek keretében a tavalyi 500 milliárd jenről (3,2 milliárd dollár) 1700 milliárd jenre (10,9 milliárd dollár) növeli a kutatási és fejlesztési tevékenyégre fordított összeget. A kiemelt fejlesztési területek között helyet kapnak a részben vagy teljesen elektromos meghajtásokhoz szükséges akkumulátortechnológiák, az alternatív meghajtások (hidrogén belsőégésű technológia, e-üzemanyagok), a mesterséges intelligencia, a robotika, az autonóm autózás és a szoftverfejlesztések. A beruházások magukban foglalnak emellett egy 380 milliárd jenes (2,4 milliárd dollár) az emberi erőforrásokba történő befektetést is.

Mindezek eredményeképp a vállalat várakozásai szerint 2025-ös japán pénzügyi évet 4300 milliárd jenes (27,5 milliárd dolláros, avagy 9.900 ezer milliárd forintos) adózás előtti eredménnyel zárhatja majd.

„Az elmúlt évek sorozatos, mind a világgazdaságot (Covid, orosz-ukrán háború), mind specifikusan az autóipart (félvezetőválság, chipválság, egekbe szökő alapanyagárak) érintő válságai ellenére a Toyota következetesen folytatott multitechnológiás zöld stratégiájának köszönhetően évről évre növelni tudta globális értékesítéseit és nyereségét, megerősítve pozícióját a világ legnagyobb, leginnovatívabb, legprofitábilisabb és legzöldebb autógyártójaként. A 2023-as naptári évben elért csoportszintű rekordértékesítések, és az ezt részben átfedő 2024-es japán üzleti évben elért rekordprofit pedig lehetővé teszi azt a vállalat számára, hogy a következő pénzügyi évben eszközölt történelmi, 12,8 milliárd dollár összértékű, a kutatás/fejlesztés és az emberi erőforrások területeit érintő befektetések révén felgyorsíthassa átalakulását a világ elsőszámú autógyártójából a világ vezető mobilitási szolgáltatójává.” – mutat rá Varga Zsombor, a Toyota és Lexus márkák magyarországi kommunikációs vezetője, aki azt is elárulja, hogy a tavalyi évben Magyarországon is piacvezető autógyártó idén is elképesztő modellinvázióval készül, nem kevesebb, mint 20 új vagy modellfrissített Toyota és Lexus modellt bemutatva, amelynek mindegyike elérhető valamilyen részben vagy teljesen elektromos meghajtással.