AutóAddikt Magazin Áldás és átok – a modern kor technikája minden előnyével és hátrányával

Áldás és átok – a modern kor technikája minden előnyével és hátrányával

Állítom, bizonyítom, hogy a modern kori, a huszonegyedik századi technika áldás és átok egyszerre. Nem lehet eléggé dicsérni a modern kori technika áldásait. A huszonegyedik században nem lehet már élni a számítógépek jelentette előnyök nélkül. De lássuk be: átok is tud lenni az új technika. S hogy miért, van rá érvem.

Míg a huszadik századot a számítógép századának nevezte egy szakértő 1990-ben a public relations világkonferencián, addig a huszonegyedik századra a telefon százada jelzőt akasztotta. A szakértő előadásában azt jósolta, hogy a számítógép és a telefon házasságából olyan előnyök származnak majd, amelyek meghatározzák életünket.
A jóslata bevált, igaza lett.

Ehhez kapcsolódik egy másik jóslat is, ez Bill Gatestől származik. Ő mondta a Davosi Világgazdasági konferencián 2007-ben. Szerinte az internet öt éven belül forradalmasítja a televíziózást,  a számítógép és a televízió házassága azt fogja eredményezni, hogy jószerével a számítógépünk televízióként, a televíziónk számítógépként fog funkcionálni.
A jóslata bevált, igaza lett.

Mára a számítógép meghatározza egész életünket. Míg kezdetben a számítógépek szobányi méretűnél is nagyobbak voltak, majd lecsökkentek ruhás-szekrény méretre, addig mára egy jobb okos telefon sokkal többet tud és méretéből következően tenyerünkben is elfér.

Szinte nincsen az életnek olyan területe, ahol ne használnák a sokat tudó számítógépeket.

Magam elsősorban könyvtár – ismeret szerzés – céljaira használom, a világ híreiről is az internetről értesülök.

DE! Azt soha sem gondoltam volna, hogy életem első gyorshajtási büntetését is a számítógép “előnyeinek” köszönhetem majd.

Magam 1965 óta, tehát ötvenegy éve rendelkezem jogosítvánnyal. Még soha egyetlen traffipax sem kapott gyorshajtáson, azonban a héten egy közlekedési lámpa kapott el. Pontosabban a közlekedési lámpába épített fényképezőgép és computer.

Már korábban is volt GPS-em a gépkocsimban, amelyik eligazított, hogy merre menjek, és egyben figyelmeztetett a lehetséges traffipaxokra is.

Az okostelefonomon van olyan program, amelyik ennél már többet tud, a GPS jelek és mások bejegyzései alapján eligazít, hogy milyen útakadályok vannak, merre kisebb a forgalom, s így ajánlja a kedvezőbb útvonalakat. S természetesen a rendőrök jelenlétét is jelzi az úton. Jelzi azokat a jelzőlámpákat is, amelyekbe kamerákat szereltek. Jelzi azt is, hogy melyik barátom van éppen az úton. S azt is megtudhatom a program segítségével, hogy ki éppen hol jár közülük.

Az történt velem, hogy egy olyan útvonalon mentem, amelyen rendszeresen közlekedem, úgy gondoltam, hogy jól ismerem az útvonalat, tehát nem kapcsoltam be a telefonomon a útjelző programot. Lustaságomnak meg is lett az eredménye.

A bronxi jelzőlámpa lefényképezett, mert 36 mérföldes (57,9 km) sebességgel mentem ott,  ahol 25 mph (40.2 km) az előírás, mivel a kereszteződés elött egy iskola található. Őszintén szólva nem vettem észre sem a 25 mph sebesség korlátozás táblát sem a School Zone” feliratot és a megszokott rutinnal vezettem.

Nem elég, hogy lefényképeztek, de még video is készült a szabálytalanságomról. New York-i barátaim megnyugtattak, ők sem ismerték ezt a korlátozást, s a lámpába épített kamerát sem. Valószínűleg új telepítésről van szó – mondták nekem.

Barátaim azt is hozzátették, hogy ennek az oka di Blasio, New York polgármestere, aki megszigorította a New York-i közlekedési szabályokat. Di Blasio meghirdette a Vision Zero programot, amelynek lényege, hogy eredményesen csökkentsék a közlekedési balesetekből eredő halálesetek és sérülések számát. Ennek érdekében 25 mph-re korlátozták a sebességet és ennek ellenőrzésére kamerákat állítottak fel a város számos területén. A városháza szerint a Vision Zero életeket mentett. 2015-ben 22%-al csökkent a balesetek száma New Yorkban.

A másik “átok”, hogy a kaptam és elfogadtam egy ajánlatot a biztosítótól, hogy a gépkocsi biztosításom olcsóbb lesz, ha elfogadom, hogy a biztosító által biztosított ketyerét beszerelem a gépkocsimba és úgy járok a kocsival, hogy használom ezt a kis kütyüt. Mit tud ez a kütyü? Engem állandóan ellenőriz. Ellenőrzi a vezetési szokásaimat. A kütyü GPS alapon és a telefonom működik.

A programot Drivewise-nak nevezik. Ez egy olyan alkalmazás, amely a biztosító által hibának tartott vezetési stílust (pl. Gyorshajtást, hirtelen fékezést, nem kapcsolja be valaki a biztonsági övét, induláskor nem zárja be az ajtók biztonsági zárát – ez Amerikában kötelező!) bünteti és jutalmazza a biztosítottat, ha megfelel a biztosító vezetési elvárásainak. Ez pedig befolyásolja a következő biztosítási díj mértékét. Ha valaki sok pozitív pontot kap, akkor kedvezményt kap a biztosítási díjból. Sok rossz pont esetén pedig a fizetendő díj emelkedik.

A programnak vannak előnyei, de komoly hibái is. Például nem tudja az alkalmazás megkülönböztetni a fékezések okait. Egy konkrét eset: egy baleset elkerülése érdekében történt hirtelen fékezést is hibának jelzett a program.

Szóval, személy szerinti tapasztalatom: áldás és átok a technika fejlődése.