Főoldal Blog Oldal: 13

A második helyen várja a Dakar második hetét a Toyota gyári versenyzője, Henk Lategan

A dél-afrikai pilótának voltak kisebb nehézségei a pénteki dűnesoron, de jó rajtpozícióból várhatja a folytatást vasárnap, a pihenőnap után. Dakar 2026.

5. szakasz

A Toyota Gazoo Racing W2RC megőrizte vezető helyét a Dakaron a megerőltető 5. szakasz után, amely a maratoni második fele volt. A Hail városába vezető 371 km-es szelektív kezdetben gyors, homokos utakon vezetett, majd sziklásabb szakaszok következtek, az útvonal különösen nehéz volt a navigáció szempontjából. Mitch Guthrie nyerte a szakaszt egy gyári Forddal csapattársa, Nani Roma előtt, a harmadik pedig a cseh Martin Prokop lett egy privát Forddal. A legjobb toyotás, Henk Lategan a szerdai szakaszgyőzelme után visszavette a vezetést az összetettben. Emiatt csütörtökön elsőként kellett rajtolnia, ami nagyobb defektveszélyt és nehezebb navigációt jelentett számára. Ennek ellenére sikerült megőriznie a nap végén is az összetett vezetést, bár ezúttal csak a 16. helyen végzett.

Toby Price óvatosan kezdett, aztán növelte volna a tempót, de a szelektív második felén defektet kapott, aztán további időt veszített a többi versenyző porában hajtva is. A kétszeres motoros Dakar-győztes a 25. helyen ért célba, ezzel a 204-es rajtszámú Hiluxot a 15. helyre hozta előre az összetettben. Seth Quintero valamivel később rajtolt a szakaszon, és a top 10-ben végzett, de a korábbi defektek miatt csak a 21. az összetettben.

A másik gyári Toyota-csapat, a Toyota Gazoo Racing South Africa legjobbja Ferreira volt, aki eddigi legtisztább menetét produkálva – elkerülve a defekteket – nyolcadikként ért célba, mindössze 6:07 perccel lemaradva a győztestől. A defektekkel teli 4. szakasz után a portugál végre jó napot zárt, és közeledett az élmezőnyhöz. Variawa a 19. helyen, 15:52 perces hátránnyal fejezte be az 5. szakaszt, egy porral, forgalommal és navigációs hibákkal teli nap után. Annak ellenére, hogy eleinte erős tempót futott, időt veszített, amikor egy autócsoporttal találkozott, amelyek a helyes utat keresték. Botterill számára az 5. szakasz előrelépést jelentett a maratoni nehéz kezdete után. A dél-afrikai stabil teljesítményt nyújtott, és a 10. helyen végzett, 7:03 perccel lemaradva a szakaszgyőztes mögött.

6. szakasz 

Hailból Rijádba vitte a versenyzőket a nyitó hét utolsó versenynapja, amely a legnagyobb távot tartogatta. A 920 km össztávból 331 km volt mért szakasz, a homokos és dűnés szakasz kitartást és koncentrációt igényelt, amiért a jutalom a rijádi pihenőnap lett szombaton. A korábbi napok defektveszélyes, sziklás terepe után ezúttal homokdűnéken kellett menni, ami a navigáció és a por tekintetében is kihívást jelentett. 
A TGR W2RC Quintero révén dobogós helyezést ért el, az amerikai végig az élen haladt, a félidőben még a második helyen is állt. Annak ellenére, hogy egy kihagyott ellenőrző pont miatt időt veszített, a 203-as rajtszámú Hiluxszal végül a harmadik helyen végzett, mindössze 21 másodperccel lemaradva a második Sebastian Loeb (Dacia Sandriders) mögött. Quintero jelenleg a 19. helyen áll az összetettben a korábbi defektek miatt. Price végig erős tempót mutatott pénteken, a dobogós helyezésért küzdött, de végül egy kevéssel lemaradt az első háromról, és a negyedik lett. Összetettben a 15. helyen áll.

Lategan a rajtnál vezetett, és jó tempót mutatott a pálya első felében. A nehéz dűnéken azonban időt vesztett, ami miatt végül csak a 12. helyen végzett, bár így is versenyben van a győzelemért, mivel az összetett második helyén áll. Mindössze hat perccel van lemaradva a 6. szakasz győztese, Nasszer al-Attijah (Dacia Sandriders) mögött, amikor még közel 2500 km van hátra. „Nehéz nap volt ez számunkra. Az első rész rendben indult, és Nasszer tempójában haladtunk, de elkövettünk egy-két hibát a dűnék között. De jó rajtpozíciónk van a vasárnapi folytatásra, és még vannak nehéz szakaszok, szóval a dolgok még változhatnak. Az, hogy közel vagyunk az élhez, elég jó, tekintve, ahogyan indult a rali” – nyilatkozta Lategan.

A Toyota másik gyári csapata, a TGRSA számára nem alakult ilyen jól az utolsó szakasz, de Ferreira révén így is volt minek örülni. A portugál ugyanis az ötödik helyen végzett a szakaszon 4:56 perc hátrányban a győztestől. Annak ellenére, hogy a vártnál több dűnével találkozott, egész nap remek tempót tartott, és elkerülte a nagyobb hibákat, kihasználva, hogy a fekete Hilux hibátlanul működött a kihívást jelentő körülmények között. A portugál az összesítésben a 12. helyen áll, 32 perccel lemaradva. Botterill folytatta a stabil felzárkózást, a kilencedik helyen végzett, mindössze 7:08 perc lemaradásban. A pilóta egyre kényelmesebben mozgott a dűnéken, stabil ritmust talált, és fenntartotta az erős tempót felesleges kockázatok nélkül. Hat szakasz után az összetettben a 17. helyet foglalja el.

Variawa számára a 6. szakasz végét az üzemanyag-spórolás határozta meg. A fiatal dél-afrikai eleinte jó tempót mutatott, de az utolsó kilométereken kénytelen volt visszavenni, hogy biztosan célba érjen. A pilóta jelentősen csökkentette a tempót, kikapcsolva a felesleges rendszereket a fogyasztáscsökkentés érdekében, de végül elérte Rijádot. A 14. helyen zárta a napot, 10:30 percre a szakaszgyőztestől, és továbbra is előkelő helyen, a 11. helyen áll az összetettben.

A csata vasárnap folytatódik a 876 km hosszú 7. szakasszal, amely 462 km mért szelektívet tartalmaz komoly dűnesorokkal, az útvonal Vadi ad-Davaszirba vezet. Míg a versenyzők szombaton szünetet tartanak, a szervizcsapatok megkezdik az autók intenzív újjáépítését, felkészülve a rali mindent eldöntő második felére. 

Az EV2 a Kia legjobb megoldásait ötvözi egy teljesen új B-SUV modellben

A Kia bemutatta az EV2-t, a márka új, B-szegmensbe tartozó elektromos SUV-ját, bővítve a márka elektromos modellportfólióját. Az EV2 a merész dizájnt, a fejlett technológiát és a mindennapi sokoldalúságot ötvözi, a Kia legjavát kínálva eddigi legkompaktabb elektromos modelljében.

Az EV2 a Kia vezető szerepére épít az elektromobilitás területén. A díjnyertes modellek – többek között az EV6, az EV9, az EV3, valamint legutóbb az EV4 – sikereit követően az EV2 a Kia elektromos szakértelmét egy elérhetőbb, kompaktabb szegmensbe hozza el, tovább bővítve a márka elérését Európa-szerte. Az EV2 belépése Európa második legnagyobb autóipari szegmensébe, a B-SUV kategóriába tovább erősíti a Kia pozícióját egy olyan piacon, amely várhatóan jelentős növekedést mutat majd az elektromos járművek tekintetében az évtized végére.

„A Kia EV2 jelentős lépés afelé, hogy szélesebb közönség számára elérhetővé váljon az elektromobilitás” – mondta Soohang Chang, a Kia Europe elnök-vezérigazgatója. „Legkompaktabb elektromos modellünkként az EV2 a merész formavilágot a töltés, a konnektivitás és a biztonság területén alkalmazott legkorszerűbb megoldásokkal ötvözi. Az EV2 szlovákiai gyártása megerősíti elkötelezettségünket Európa iránt, és biztosítja, hogy a modell a kontinens ügyfeleinek igényeihez és elvárásaihoz igazodjon.”

Markáns dizájn, magabiztos megjelenés

Az EV2 a Kia „Opposites United” formanyelvét testesíti meg, olyan markáns megoldásokkal, mint a nagyobb Kia elektromos modellek által inspirált, függőleges hangsúlyok, amelyek magabiztos SUV-kiállást és karaktert kölcsönöznek az autónak. A megközelítőleg négy méter hosszú modell kompakt méreteit erőteljes arányokkal ötvözi, kifejezetten a városi környezet igényeire szabva.

A függőleges nappali menetfények, a Kia legújabb Star Map Light Signature világítási arculata, a hangsúlyos övvonal és a robusztus kerékjárati ívek egyedi, karakteres megjelenést eredményeznek.

A kerékméretek 16 és 19 col között érhetők el. Az ügyfelek széles választékból választhatnak külső fényezéseket, beleértve az egyszínű, metál-, gyöngyház- és matt kiviteleket.

A GT-Line kivitel tovább erősíti az EV2 életstílus-központú karakterét, karosszériaszínű díszítőelemekkel, valamint magasfényű részletekkel a lökhárítón és az alsó első hűtőrácson. Ezek az elemek együtt egy magabiztosabb, prémium megjelenést teremtenek, amelyet a szabadtéri kalandok világa ihletett.

A belső tér a maximális használhatóság jegyében

Az EV2 utastere egy nyitott, nyugodt hangulatú kabint kínál, amelyet a „Picnic Box” koncepció inspirált. A textilgazdag anyaghasználat és az intuitív kialakítás a funkcionalitást és az érzelmi élményt ötvözi. A körbefutó műszerfal körülöleli az utasokat, növelve a komfortérzetet és a térérzetet.

Az EV2 a Kia legújabb, háromképernyős ccNC infotainment rendszerével érkezik, amely egy 12,3 colos digitális műszeregységből, egy 5,3 colos klímavezérlő kijelzőből, valamint egy 12,3 colos központi érintőképernyőből áll. A hangulatvilágítás és a környezetbarát anyagok tovább erősítik a modern belső tér atmoszféráját.

A Kia eddigi legkompaktabb elektromos modelljeként az EV2 bemutatja az új ccNC Lite infotainment rendszert is, amely azonos kijelzőelrendezést és alapfunkciókat kínál a ccNC rendszerrel, ugyanakkor kedvezőbb árszinten érhető el. Mindkét rendszer támogatja az OTA (over-the-air) frissítéseket és a Kia Upgrades szolgáltatásokat.*

Az új, csúsztatható és dönthető hátsó ülések a mindennapi használhatóságot helyezik előtérbe. A hátsó lábtér 885 milliméterről a kategóriában kiemelkedő 958 milliméterre bővíthető. Az ülések teljes előretolásával az EV2 akár 403 literes csomagtérkapacitást kínál. A csomagtérhez egy kategóriaelső, 15 literes frunk (első csomagtartó) is társul.

Alaphelyzetben a fejtér 973 milliméter mind a négy-, mind az ötüléses konfiguráció esetében. A négyüléses kivitelben a fejtér 968 milliméter a maximálisan hátratolt üléspozícióban, illetve 955 milliméter a teljes hátratolás és döntés mellett.

Kompakt kívül, tágas belül

A Kia kifejezetten elektromos járművekhez fejlesztett platformjára épülő EV2 kompakt külső méreteket ötvöz a nagyobb szegmensekre jellemző belső térrel.

A 2 565 milliméteres tengelytáv többféle ülésezési kialakítást tesz lehetővé. Az ügyfelek ötüléses konfiguráció, illetve négyüléses elrendezés közül választhatnak, utóbbi esetében az önállóan csúsztatható és dönthető hátsó ülések még nagyobb rugalmasságot biztosítanak. Ennek köszönhetően az EV2 alkalmas arra, hogy egy háztartás elsődleges járműveként is megállja a helyét.

„Az EV2 minden részletét az európai életstílus szem előtt tartásával terveztük” – mondta Sjoerd Knipping, a Kia Europe operatív igazgatója (COO). „Kompakt mérete, tágas utastere és fejlett technológiája megkönnyíti a mindennapi használatot. Azáltal, hogy a felsőbb szegmensekben megszokott megoldásokat egy belépő szintű elektromos modellben kínáljuk, az EV2 tovább szélesíti az elektromos autózás vonzerejét.”

Magabiztos elektromos teljesítmény

Az EV2 két akkumulátorváltozattal érhető el: egy 42,2 kWh-s standard hatótávú és egy 61,0 kWh-s hosszú hatótávú akkumulátorral. Az előzetes várakozások szerint a standard hatótávú modell akár 317 kilométert, míg a hosszú hatótávú változat akár 448 kilométert tud megtenni teljesen elektromosan (WLTP homologizáció folyamatban).

Mindkét változat 400 V-os architektúrára épül, és lehetővé teszi a gyors DC gyorstöltést. A standard modell 29 perc alatt, a hosszú hatótávú változat körülbelül 30 perc alatt tölthető fel, így minden út során gyors és kényelmes töltést biztosít.

Az EV2 első Kia-modellként a bevezetéskor támogatja az 11 kW-os és a 22 kW-os váltóáramú (AC) töltést, tükrözve az európai AC-töltőhálózatok elterjedtségét, és nagyobb rugalmasságot kínál az otthoni és nyilvános töltéshez.

Az EV2 a teljesen kapcsolódó elektromos élményt nyújtja, integrált EV Route Plannerrel a Kia Charge szolgáltatáshoz, Plug & Charge funkcióval a kártya- és applikációmentes töltéshez, valamint kétirányú töltéssel (V2L – Vehicle-to-Load, V2G – Vehicle-to-Grid), amely lehetővé teszi az energia visszatáplálását a hálózatba, vagy külső eszközök működtetését.

Felső szegmens technológiája belépő modellben

Az EV2 a felsőbb szegmensekre jellemző fejlett vezetéstámogató rendszerek (ADAS) és konnektivitási funkciók széles skáláját kínálja.

Az alap- és opcionális rendszerek közé tartozik a Highway Driving Assist 2, a Front Collision Avoidance Assist 2.0, a Smart Cruise Control 2, a Blind-spot View Monitor, a Surround View Monitor, valamint a legújabb parkolást segítő technológiák. A Remote Smart Parking Assist Entry lehetővé teszi, hogy a járművet a tulajdonos kívülről, az intelligens kulccsal manőverezze – ez a funkció egyedülálló a szegmensben.

A digitális kényelmet fokozza a teljes Kia App integráció, a Digital Key NFC, Bluetooth és Ultra-Wideband technológiával, az OTA frissítések, valamint a Features on Demand. Az elérhető nyolchangszórós Harman/Kardon hangrendszer tovább emeli a beltéri élményt.

Felelős választás az elektromobilitásban

Az EV2 a Kia fenntarthatósági elkötelezettségét tükrözi, az utastérben és a karosszérián alkalmazott tíz anyagmegoldással. Ezek közé tartozik a bio- és BTX-mentes külső festék, a bioalapú műanyagok, a bio-PU üléshuzatok, valamint a hajók hálóiból újrahasznosított PET-ből készült szőnyegek és filcek.

A szlovákiai Žilina-i gyárban készülő EV2 rövidebb szállítási útvonalak előnyeit élvezi, támogatja az európai munkahelyeket az értéklánc mentén, és alátámasztja a Kia piacorientált, felelős mobilitási beruházásait.

Európai gyártás

Az EV2 a második teljesen elektromos modell, amely a zsolnai gyárban készül az EV4 után. A gyártás két ütemben indul: a standard hatótávú modell 2026 februárjában, majd a hosszú hatótávú és GT-Line változatok 2026 júniusától.

Műszaki adatok | Kia EV2**

ModellEV2
VáltozatStandard-rangeLong-range
PlatformE-GMP
Hossz (mm)4,060
Szélesség (mm)1,800
Magasság (mm)1,575
Tengelytáv (mm)2,565
Akkumulátor (kWh)42.261.0
Töltési idő DC gyorstöltő(10-80%)0:290:30
AC töltés (11 kW / 22 kW)4:05 / 2:355:35 / 3:00
Gumik205/65 R16215/50 R18225/45 R19 (GT-Line)
Csomagtartó (L, VDA)362 (5-üléses)
403 (4-üléses csúsztatható és dönthető hátsó ülésekkel)
362 (5-üléses)
403 (4-üléses csúsztatható és dönthető hátsó ülésekkel)
Kényelmi funkciókDigitális kulcs 2.0, Remote Smart Parking Assist (RSPA Entry), LED MFR Headlamps, Harman/Kardon Premium Audio, Vehicle-To-Load (V2L), Vehicle-to-Grid (V2G), OTA frissítések, Kia Upgrades
ADASForward Collision-Avoidance Assist 2 (FCA 2), Blind-Spot Collision-Avoidance Assist – R/P (BCA), Lane Keeping Assist (LKA), Lane Following Assist 2 (LFA 2), Smart Cruise Control 2 (SCC2), Intelligent Speed Limit Assist (ISLA), Highway Driving Assist 2 (HDA2), Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist (RCCA), Parking Collision-Avoidance Assist (PCA-R), Safety Exit Warning (SEW), Parking Distance Warning (PDW – Front, Rear, and Side), Surround View Monitor (SVM), Rear View Monitor (RVM), Blind-spot View Monitor (BVM), Driver Attention Warning (DAW)

(**) Minden műszaki adat előzetes, a végleges adatok az európai homologizációs folyamat során kerülnek megerősítésre.

Mi az a Lightning Roulette, és miért őrül meg mindenki érte?

A Lightning Roulette az Evolution Gaming 2018-ban bemutatott élő kaszinó játéka, amely a hagyományos európai rulettet ötvözi véletlenszerű villámszorzókkal. A játék minden körben 1-5 szerencseszámot választ ki, amelyekre akár 500-szoros szorzó is kerülhet, így a klasszikus rulettélmény egy teljesen új dimenzióba emelkedik.

Ez az innovatív megközelítés forradalmasította az élő rulett piacot. A játék még bemutatkozása évében elnyerte az EGR “Game of the Year” és a Global Gaming Awards “Innovatív Termék” díjait, legyőzve a kategória összes versenytársát. Azóta a világ egyik legtöbbet játszott élő asztali játékává vált. De mi teszi ennyire különlegessé? Ebből a cikkből megtudhatod, hogyan működik a játék, milyen kifizetésekre számíthatsz, és mik az előnyei és hátrányai.

Hogyan működik a Lightning Roulette?

A játék alapja a klasszikus európai rulett, egyetlen nullával és 1-36-ig terjedő számokkal. A játékmenet ismerős lesz mindenkinek, aki már rulettezett korábban. A különbség a villámkörökben rejlik, amelyek minden pörgetés előtt aktiválódnak és extra izgalmat adnak a játékhoz.

A tétek megtétele után az élő osztó meghúz egy speciális kart, és látványos villámcsapások jelölik ki a szerencseszámokat a képernyőn. Ezekre a számokra 50x, 100x, 200x, 300x, 400x vagy akár 500x szorzó kerülhet. Ha a golyó egy ilyen számon áll meg, és te egyenes tétet tettél rá, a nyereményed a szorzóval sokszorozódik. Fontos tudni, hogy általában 2-3 szerencseszám kerül kiválasztásra körönként, az 5 szám egyszerre történő kijelölése meglehetősen ritka esemény.

A stúdió lenyűgöző Art Deco stílusban készült, fekete, arany és vörös színekkel. A HD minőségű közvetítés több kameraszögből követi az eseményeket. Az osztó inkább játékshow-házigazdaként viselkedik, ami tévés hangulatot kölcsönöz az élménynek, és ez nagyban hozzájárul a játék egyedi atmoszférájához.

Miben különbözik a hagyományos rulett kifizetéseitől?

A Lightning Roulette kifizetési struktúrája jelentősen eltér a klasszikus rulettől, és ezt fontos megérteni a játék megkezdése előtt. Az egyenes tét (straight up) itt 29:1 arányban fizet a megszokott 35:1 helyett. Ezt a csökkentést a szorzók lehetősége kompenzálja, hiszen a szerencsés találatok esetén akár 500-szoros nyereményt is elérhetsz.

Fogadás típusaHagyományos rulettLightning Roulette
Egyenes tét35:129:1 (+ szorzók)
Split17:117:1
Piros/Fekete1:11:1
Páros/Páratlan1:11:1

A külső fogadások (piros/fekete, páros/páratlan, magas/alacsony) változatlanok maradnak, és nem jogosítanak szorzókra. A szorzók kizárólag az egyenes tétekre vonatkoznak, ezért a játék elsősorban a kockázatvállalókat jutalmazza, akik hajlandóak konkrét számokra fogadni.

Mekkora a játék RTP-je és ház előnye?

A Lightning Roulette visszatérítési aránya (RTP) 97,10 százalék az egyenes téteknél, ami kissé alacsonyabb a hagyományos európai rulett 97,30 százalékánál. A külső fogadásoknál az RTP megegyezik a klasszikus változattal. A ház előny 2,70 százalék körül mozog, ami továbbra is kedvezőbb, mint az amerikai rulett 5,26 százalékos értéke.

Ez a minimális RTP-különbség a szorzók finanszírozását szolgálja, és a legtöbb játékos számára elfogadható kompromisszum. A közepes-magas volatilitás azt jelenti, hogy a nyeremények ritkábban, de potenciálisan nagyobb összegben érkezhetnek. A maximális kifizetés elérheti az 500 000 eurót, ami komoly motiváció a szerencsevadászok számára, és ez az egyik fő vonzereje a játéknak.

Milyen stratégiák működnek a Lightning Roulette-nél?

A hagyományos rulett stratégiák, mint a Martingale vagy Fibonacci rendszer, kevésbé hatékonyak ebben a játékban. Az alacsonyabb alapkifizetés miatt ezek a progresszív rendszerek gyorsabban kimeríthetik a bankrollt, és nem veszik figyelembe a szorzók véletlenszerűségét.

Javasolt megközelítések:

  • Oszd el a tétjeidet több egyenes számra a szorzós találatok esélyének növelése érdekében
  • Kombináld az egyenes téteket külső fogadásokkal a kockázat kiegyensúlyozására
  • Állíts be szigorú költségvetési limitet minden játékmenet előtt
  • Ne próbáld visszanyerni a veszteségeidet nagyobb tétekkel

A játék népszerűsége miatt számos online kaszinóban elérhető. A verde casino online platformon kipróbálhatod a Lightning Roulette-et, ahol átlátható feltételek és széles téthatárok várják a kezdőket és tapasztalt játékosokat egyaránt. A mobil optimalizálás révén okostelefonról is élvezheted a játékot.

Milyen előnyei és hátrányai vannak a játéknak?

Előnyök:

  • Akár 500-szoros szorzók egyenes tétekre, ami hatalmas nyereményt eredményezhet
  • Lenyűgöző Art Deco stúdió és HD minőségű közvetítés több kameraszögből
  • Interaktív élmény élő osztóval és chat funkcióval a többi játékossal
  • Mobil eszközökre teljesen optimalizált felület iOS és Android rendszereken

Hátrányok:

  • Az egyenes tét alapkifizetése alacsonyabb a hagyományosnál (30:1 vs 35:1)
  • Demó mód általában nem érhető el, csak megfigyelőként nézheted a játékot
  • A klasszikus progresszív stratégiák kevésbé alkalmazhatók hatékonyan
  • Magasabb volatilitás, ami gyorsabb bankroll-ingadozást okozhat

Gyakran ismételt kérdések

Kipróbálhatom ingyen a Lightning Roulette-et?

Sajnos a legtöbb platformon nincs demó mód élő játékokhoz. Viszont sok kaszinóban megfigyelőként nézheted a streamet anélkül, hogy tétet tennél, így megismerheted a játékmenetet és az osztó stílusát a valódi pénzes játék előtt.

Melyik fogadás a legjobb a Lightning Roulette-ben?

Az egyenes tétek adják a legnagyobb nyerési potenciált a szorzók miatt, de ezek kockázatosabbak is. Ha kisebb kockázatot vállalnál, a külső fogadások stabilabb, bár szorzó nélküli nyereményt kínálnak. A legtöbb tapasztalt játékos kombinálja a kettőt.

Manipulálható a játék?

Nem, a Lightning Roulette hitelesített véletlenszám-generátort használ, amelyet független szervezetek rendszeresen auditálnak. Az Evolution Gaming szigorú licencfeltételek mellett működik, és az eCOGRA tanúsítványa garantálja a tisztességes játékmenetet.

Mekkora a maximális nyeremény?

A maximális kifizetés 500 000 euró. Ez akkor érhető el, ha egyenes tétet teszel egy 500-szoros szorzóval rendelkező szerencseszámra, és a golyó pontosan ott áll meg. Bár ritka, de előfordul ilyen szerencsés pillanat.

Készen állsz a villámgyors izgalmakra?

A Lightning Roulette nem véletlenül vált az élő kaszinók egyik legnépszerűbb játékává világszerte. A klasszikus rulett egyszerűsége és a szorzók adrenalinja egyedülálló kombinációt alkot, amely kezdőknek és tapasztalt játékosoknak egyaránt vonzó. Ha szereted a kockázatot és a látványos nyerési lehetőségeket, ez a játék neked való. Kezdj alacsony tétekkel, ismerd meg a játékmenetet, és mindig csak annyit kockáztass, amennyit megengedhetsz magadnak elveszíteni.

Dugóban is nyugodtan: hogyan vezesd le a feszültséget biztonságosan?

A forgalmi dugó önmagában nem tragédia, csak könnyű belecsúszni a kapkodásba. A test jelzi, amikor kezd túl sok lenni: szorul az állkapocs, megfeszül a váll, gyorsul a légzés. Ilyenkor nem az a cél, hogy „kibírd”, hanem hogy visszavedd az irányítást úgy, hogy közben a vezetés marad az első.

Rövid megálló, okos figyelemváltás

Ha már úgyis áll a sor, sokan ösztönből nyúlnának a telefonhoz, de ez vezetés közben kockázat. Viszont egy benzinkúti megálló vagy parkoló pár percnyi levegőt ad, és tisztább fejjel könnyebb visszaülni. Ilyenkor a figyelemváltás lehet teljesen hétköznapi: víz, mosdó, pár nyújtás, két mélyebb levegő. Ha pedig valaki ül a kocsiban utasként, ő intézhet praktikus dolgokat, például átnézhet egy összehasonlító oldalt, mint a Magyarcasino, hogy később ne kapkodva kelljen keresgélni.

A lényeg a sorrend: először biztonságos hely, utána bármi más. Egy MOL vagy OMV kútnál egy 5 perces megálló sokszor többet ér, mint még 30 perc idegeskedés a sorban.

Tisztító légzés két percben

A légzés azért jó eszköz, mert nem igényel kütyüt, és nem vonja el a szemet. Nem kell „jógaórát” csinálni az autóban, elég egy rövid rutin, ami visszaveszi a tempót. Amikor a kormányt markolja az ember, a légzés szinte mindig felgyorsul, ezért érdemes tudatosan lassítani. A következő sorrend könnyen megjegyezhető, és dugóban is működik:

  • Orron be, lassan, négy számolásig.
  • Egy rövid szünet, két számolásig.
  • Szájon ki, hosszabban, hat számolásig.
  • A kilégzés végén lazítás az állkapocsban, a nyelv leengedésével.

Két perc alatt is érezhetően csökken a belső „pörgés”. Ha közben a váll felkúszik, érdemes tudatosan leengedni, majd újra felvenni a kényelmes tartást. A cél nem a tökéletesség, hanem az egyenletes ritmus.

Teljes jóga légzés, de autóbarát módon

A teljes jóga légzés autóban is működik, ha finoman csinálod. A figyelem a törzsön marad, a test nem dolgozik, csak követi a levegőt. Araszolásnál vagy pirosnál próbáld: belégzés has-mellkas-kulcscsont, majd ugyanígy vissza kilégzésnél. Három perc elég, közben ne dőlj előre és ne feszíts. Ha szédülsz, lassíts, majd térj vissza a természetes légzéshez. Ez gyors reset, nem teljesítmény.

Mikor kell tényleg szünetet tartani

Van az a pont, amikor a légzés és a zene már kevés, mert a test jelzései túl erősek. Ilyenkor nem kell hősködni, hanem meg kell keresni a legközelebbi biztonságos megállót. A tartós feszültség hosszabb távon rontja a koncentrációt, és apró hibákhoz vezethet. A stressz bizonyos szintig még hasznos is, sportolói terheléses kutatásoknál gyakran említenek 20-30%-os teljesítményjavulást, de ehhez kontrollált állapot kell.

Ezek a jelek általában azt mutatják, hogy megálló kell:

  • Szúró fejfájás, vagy a szem körüli erős nyomás.
  • Mellkasi szorítás, kapkodó légzés, ami nem lassul pár perc alatt.
  • Indokolatlan düh, ami „átcsap” a többi közlekedőre.
  • Váll és nyak fájdalma, ami a kormány markolásával erősödik.

Ha bármelyik előjön, jobb félreállni, kinyújtózni, inni pár kortyot. A vezetés nem az a helyzet, ahol érdemes „kibírni”. Ilyenkor hasznos lehet egy rövid, jól összerakott összefoglaló a stressz-levezetésről, mert segít felismerni, mi számít már túl soknak.

Amit semmiképp ne tegyél dugóban

A telefonozás, videó, csetelés nem fér bele, akkor sem, ha „csak áll” a sor. A figyelem szétesik, és a reakcióidő romlik, amikor hirtelen megindul az oszlop. Ugyanez igaz a túl erős koffeinre is, mert sokaknál rátesz egy lapáttal a belső feszültségre. A legbiztosabb rutin a rövid megálló, pár perc légzés, és egy olyan zene, ami nem húz fel.

Dugóban nyugodtnak maradni nem különleges képesség, inkább pár jól választott szokás. Ha ezek automatikusan jönnek, a vezetés is tisztább lesz, és a nap sem csúszik szét a forgalomban.

Tizenhárom tonnát vontatnak ezek a sofőr nélküli Toyoták 

A tokiói repülőtéren tavaly december óta szellemtraktorok szállítják az utasok poggyászait a terminálról a repülőgépekhez. A Toyota egyik leányvállalata által kifejlesztett, önvezető vontatókat nem csak képességeik emelik az élvonalba.

Idén ünnepli századik születésnapját a Toyota Industries Corporation (TIC), a szerteágazó Toyota-csoport egyik meghatározó cége, amely többek között textilipari gépeket és logisztikai eszközöket – elsősorban villás targoncákat – fejleszt és gyárt. Kerek jubileumát most egy fontos újdonsággal ünnepli a vállalat: elsőként biztosítanak ugyanis 4. szintű autonóm mobilitási szolgáltatást Japán repterein.

A Toyota Industries Corporation és az ország legnagyobb belföldi légitársasága, az All Nippon Airways légitársaság még 2021 tavaszán indította útjára közös kísérleti projektjét, amely négy és fél év után jutott el a kereskedelmi szolgáltatásig: tavaly decemberben három önvezető traktort állítottak szolgálatba a tokiói Haneda repülőtéren, és március végéig megduplázzák a poggyászok szállítására szolgáló szellemflottát.

A Toyota járművek orrán, valamint a fülke tetején körben elhelyezett szenzorok – radarok, kamerák, ultrahangos érzékelők és egy Lidar (lézer-radar) – gondoskodnak arról, hogy a vontatók folyamatosan teljes képet kapjanak környezetükről. A Haneda repülőtéren egy hozzávetőlegesen másfél kilométeres útvonalon mozognak, amely mentén forgalomirányító jelzéseket is figyelembe kell venniük. A Toyota egy kifinomult flottakezelő rendszert is kifejlesztett, amelyen keresztül utasítások (pl. sávinformációk) adhatók a járműveknek, autonóm vezérlésük integrálható a repülőtér belső forgalomirányító rendszerével, illetve mozgásuk összehangolható a járatok tényleges érkezésével és indulásával. 

Habár a Toyota traktorok ténylegesen alkalmasak az önálló, felügyelet nélküli működésre, működésükbe két szinten is beleavatkozhat a hús-vér kezelőszemélyzet. Egyrészt távfelügyelet alatt állnak, így kritikus helyzetben akár a távolból átvehető az irányításuk. Másrészt hagyományos pilótafülkével is felszerelték őket, így amennyiben a jövőben bővíteni kívánják a projekt lefedettségét, a betanítás időszakában is teljes értékű munkát végezhetnek a járművek. Sőt, valójában annál is teljesebbet: míg ugyanis autonóm üzemben 15 km/óra a maximális sebességük, és legfeljebb 13 tonnát mozgathatnak, sofőrrel csaknem megduplázhatók ezek az értékek: a végsebesség 25 km/órára, a vontatható tömeg 27 tonnára nő.

Habár a feladatuk elvégzése szempontjából lényegtelen a külcsín, összességében még kedvezőbbé teszi a robotvontatók megítélését, hogy a Toyota Industries Corporation kifejezetten tetszetős dizájnt álmodott meg hozzájuk. Ez pedig nem szubjektív vélemény, hanem szakmai tény: a vontatók első prototípusa ugyanis még 2022-ben elnyerte az IF Design ipari formatervezési díját.

Két szakasz után öt Toyota van a top 10-ben a Dakar-ralin

Az új fejlesztésű Hiluxok különösen a hétfői, második szakaszon domináltak, ahol az első öt helyen végeztek, két gyári és egy privát csapatot képviselve. Seth Quintero az összetettben a második helyen áll, és csak hét másodperccel van lemaradva az elsőtől bő 700 km száguldás után.

Toyota, Dakar – 1. szakasz

Miután a szombati prológ meghatározta a rajtsorrendet, vasárnap a Dakar végre igazán beindult az 518 km hosszú 1. szakasszal, amely egy kör volt a Vörös-tenger partján fekvő Janbu városa körül. A 305 km-es szelektíven a csapatoknak homokos kanyonok, sziklás fennsíkok, kanyargós hegyi utak és keskeny, technikás szakaszok keverékével kellett szembenézniük, amelyek mindegyike állandó koncentrációt és gondos navigációt igényelt. Mivel az éles kövek komoly defektveszélyt jelentettek, és csak két pótkerék volt engedélyezve, a Toyota Gazoo Racing W2RC párosai óvatos megközelítést alkalmaztak, hogy mindhárom gyári DKR GR Hilux versenyben maradhasson a győzelemért. Ezen a nyitó szelektíven a gyári csapat legjobbja a kétszeres motoros Dakar-győztes, Toby Price volt, aki a top 10-ben haladt a pálya első felén. A boxkiállás után azonban egy defekt miatt egy lassabb versenytárs mögé szorult, így a napot végül csak a 16. helyen zárta, 5:17 perccel a szakaszgyőztes Guillaume de Mévius (X-Raid Mini) mögött, akinek a navigátora, Mathieu Baumel amputált lábbal is vállalta az indulást.

A prológon kapott defekt után a tavalyi Dakar második helyezettje, Henk Lategan volt kénytelen elsőként rajtolni az autósok közül vasárnap reggel. Két korai defekt tovább nehezítette a dél-afrikai helyzetét, mert óvatos megközelítést követelt meg tőle a nap további részében. Mindazonáltal a boxkiállás utáni elszánt vezetés segített a 202-es rajtszámú Hilux pilótájának abban, hogy lépést tartson az élbollyal, és végül a 17. helyen érjen célba. Quintero diktálta a tempót az első kilométereken a 203-as DKR GR Hiluxszal, de egy defekt miatt végül kiesett a top 10 közül. Később ráadásul egy kétperces büntetést is kapott gyorshajtásért egy ellenőrzött zónában. Végül a 23 éves amerikai a 18. helyen végzett, 7:18 perccel a szakaszgyőztes belga mögött. 

A Toyota másik gyári csapata, a Toyota Gazoo Racing South Africa vasárnap biztató első napot zárt. Mindhárom TGRSA-pilóta jó állapotban hozta vissza az autóját a táborba egy hosszú és eseménydús nap után, a leggyorsabb közülük Guy Botterill volt, aki a hetedik helyen végzett, alig több mint két perccel lemaradva a szakaszgyőztestől. A dél-afrikai a korai defektje ellenére egész nap erős és kiegyensúlyozott tempót tartott. Csapattársa, Saood Variawa a 13. helyen fejezte be az szakaszt; viszonylag hátulról rajtolva jól kezelte a forgalmat, és csak a tempó, valamint a stratégia megőrzésére összpontosított. A TGRSA trióját João Ferreira tette teljessé, aki a 14. helyen ért célba, mindössze egy másodperccel Variawa mögött. A portugál tiszta és problémamentes nyitónapot zárt, amelyben a navigáció kulcsszerepet játszott.

Toyota, Dakar – 2. szakasz

A hétfői 2. szakasz Janbutól keletre, Alula ősi oázisvárosába vitte a versenyzőket egy 504 km-es hegyvidéki útvonalon, amely 400 km mért szakaszt tartalmazott gyors részekkel, kanyargós, sziklás szakaszokkal és dombos tereppel. Kezdetben a Hejaz-hegység sziklás ösvényein vezetett az útvonal, aztán a boxkiállás után a pálya gyorsabb, homokos síkságokra váltott. Hétfőn a TGR W2RC kiaknázta a vadonatúj DKR GR Hilux teljes potenciálját, és fölényes kettős győzelmet aratott. A nehéz 1. szakasz után, amelyet több defekt is befolyásolt, az első számú gyári csapat visszavágott: pilótái – kihasználva a későbbi rajtpozíciót, és így a tisztább útvonalat –, uralták a 2. szakaszt, mindhárom narancs-piros Hilux az első négyben végzett.

Quintero a rajttól fogva az élmezőnyben haladt, körülbelül 90 perc elteltével vette át a vezetést. Később sem lassult le, és több mint egy perccel nyert. Ez az eredmény a 203-as rajtszámú DKR GR Hiluxot az összetett második helyre emelte, mindössze hét másodperccel lemaradva az összetettben vezető Nasszer al-Attijah-tól (Dacia Sandrider). Lategan két korai defekt miatt időt vesztett, de aztán a szakasz második felében feljött az első három közé, és a második lett a szakaszon. A 202-es DKR GR Hilux most a negyedik helyen áll az összetettben, mindössze 19 másodpercre a dobogóról. A mindössze második autós Dakarját kezdő Price alig maradt le az első dobogós helyezéséről, a 204-es DKR GR Hiluxszal negyedikként végzett. A boxkiállás után egy lassú defekt hátráltatta, ennek ellenére erős napot zárt, és összesítésben feljött a hetedik helyre.

A tavalyi Dakar-győztes, az Overdrive csapat privát Toyotáját hajtó helyi sztár, Jazid-al Radzsi a harmadik lett a szakaszon, míg Ferreira az ötödik helyen végzett a TGRSA színeiben, ami azt jelenti, hogy a Toyota GR Hilux versenyautók végeztek az első öt helyen a 2. szakaszon. Annak ellenére, hogy a rajt elején a portugál egy lassú defektet kapott, jól kezelte a problémát, és keményen küzdött a szakasz későbbi, gyorsabb szakaszain.

Variawa a 213-as Toyotával a 10. helyen végzett, miután a nap nagy részében az élen haladt, de egy defekt miatt nem tudta megnyerni a szakaszt. Botterill számára a 2. szakasz igazi kitartáspróbává vált. Nála egy korai defekt után a hidraulikus emelő meghibásodása a szervokormány elvesztéséhez vezetett, így a pilótának közel 200 kilométert kellett kormányrásegítés nélkül vezetnie, és a kerékcserét is emelő nélkül kellett megoldania egy sziklafalra felállva. Ennek tükrében nem is rossz, hogy csak 30 percet vesztett hétfőn.

Norvégiában gyakorlatilag véget ért a belső égésű motorok korszaka az újautó-piacon

Norvégiában 2025-ben az újonnan forgalomba helyezett autók közel 96 százaléka már tisztán elektromos volt, decemberben pedig az arány a 98 százalékot közelítette. Ez azt jelenti, hogy benzines vagy dízel személyautót ma már szinte lehetetlen eladni újként a norvég kereskedésekben.​

Rekordév a norvég autópiacon

Norvégiában 2025-ben 179 549 új személyautót helyeztek forgalomba, ami mintegy 40 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, és új történelmi rekordot állított be. A mennyiségi bővülés úgy ment végbe, hogy közben az új autók döntő többsége már elektromos hajtású volt, a belső égésű modellek részesedése néhány százalékra zsugorodott.cnbc+2

A december különösen erős hajrával zárult: az év utolsó hónapjában az újonnan regisztrált autók körülbelül 98 százaléka volt tisztán elektromos, ami még a norvég piac korábbi rekordszintjeit is felülmúlta. Szakértők szerint ebben fontos szerepet játszott az is, hogy a vásárlók előrehozták a vásárlásokat a 2026. január 1-jétől életbe lépő áfaváltozások miatt.

Tesla-uralom és kínai kihívók

A márkák versenyében 2025-ben ötödik éve zsinórban a Tesla lett a norvég piac első számú szereplője, nagyjából 19–20 százalékos piaci részesedéssel. A gyártó 27–34 ezer autót értékesített egyetlen év alatt, amivel minden korábbi norvég rekordot megdöntött, miközben Európa számos más piacán visszafogottabban teljesített.

Tesla Model Y különösen népszerűnek bizonyult: több mint 27 ezer példányt regisztráltak belőle, így gyakorlatilag minden ötödik újonnan forgalomba helyezett autó egy Model Y volt. Közben látványosan erősödnek a kínai gyártók is, élükön a BYD-vel, amelyek egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a norvég villanyautó-piacból.

„Répa és ostor”: norvég adópolitika

A norvég átállás mögött nem tiltás, hanem egy tudatos, évtizedes adó- és támogatáspolitika áll, amely egyszerre jutalmazta az elektromos modelleket és büntette a belső égésűeket. Az elektromos autók hosszú éveken át mentesültek a regisztrációs adó és az importvám alól, számos helyen ingyenes vagy kedvezményes volt a parkolás és az útdíj, míg benzines és dízel autót venni sokkal drágább lett az extra terhek miatt.

A kormány 2023-tól fokozatosan elkezdte kivezetni a legnagyobb kedvezményeket, és 2026. január 1-jétől már akár nagyjából 5000 dollárnak megfelelő áfát is fizetni kell a 300 ezer norvég koronánál drágább elektromos autók után. A döntéshozók szerint azért engedhető meg a támogatások visszavágása, mert az eredeti cél – a benzines és dízel újautó-eladások gyakorlatilag teljes visszaszorítása 2025-re – mára teljesült.

Mit jelent ez Európának?

Norvégia helyzete éles kontrasztban áll az Európai Unió trendjeivel, ahol 2025 végén enyhítették a 2035-re tervezett, belső égésű új autókra vonatkozó teljes tiltást, és több kiskapu is megnyílt a hagyományos hajtásláncok számára. Miközben az uniós szabályozás inkább lassítja az átállást, a norvég újautó-piacon a benzines és dízel modellek gyakorlatilag már most marginalizálódtak, a vásárlók döntő többsége villanyautót választ.

A norvég példa arra utal, hogy következetes, hosszú távon kiszámítható adópolitikával, ösztönzők és terhek kombinációjával radikálisan átalakítható egy ország autóparkjának összetétele. Ugyanakkor a norvég modell egy gazdag, olajbevételekre építő gazdaság terméke, ezért kérdéses, mennyiben másolható egy az egyben a közép- és kelet-európai országokban.

Mi lesz a belső égésű autókkal?

Bár az új autók piacán már szinte csak elektromos modellek cserélnek gazdát, a norvég utakon futó teljes járműállományban még mindig többségben vannak a belső égésű motorral szerelt autók. A jelenlegi becslések szerint hét autóból nagyjából négy-öt még benzines vagy dízel, vagyis a teljes flotta elektromossá válása még évekig, akár évtizedig is eltarthat.

A belső égésű autók ugyanakkor fokozatosan szorulnak ki: az új eladások összeomlása miatt a meglévő készlet öregszik, az üzemeltetésük adó- és költségszinten is egyre kedvezőtlenebb, miközben az elektromos modellek ára és elérhetősége folyamatosan javul. Norvégiában így már nem az a kérdés, hogy eljön-e az elektromos korszak, hanem az, hogy milyen gyorsan tűnnek el az utolsó, belső égésű motoros új autók a kínálatból.

5 millióból vadonatúj Toyota bZ3? Csak Kínában lehetséges

A Toyota 2025 utolsó napján bemutatta a finoman frissített bZ3 villany-szedánt, amely továbbra is kizárólag a kínai piacra készül, Európában – így Magyarországon – egyelőre nem érhető el. A 2023-ban debütált elektromos modell most már másodjára esett át ráncfelvarráson, kifejezetten a helyi vásárlók megnyerésére.

Új lidar, okosabb vezetéstámogatás

A legfeltűnőbb újdonság a tetőre költözött lidar egység, amely a korábbinál fejlettebb vezetősegédeket szolgál ki. Enyhébben módosították a lámpatestek belső grafikáját is, illetve egy új, szürke fényezés is bekerült a kínálatba, hogy frissebb legyen az autó megjelenése.

Áttervezett műszerfal és óriási kijelző

Az utastérben teljesen új, immár vertikális elrendezésű, 15,6 colos infotainment képernyő váltotta a korábbi 12,8 colos megoldást. A nagyobb kijelző miatt a középkonzolt is átdolgozták, hogy ergonomikusabb legyen a kezelhetőség a vezető és az első utas számára.

Kétféle akkumulátor és hatótáv a Toyota bZ3-nál

A bZ3 továbbra is fronthajtású, kétféle teljesítménnyel és akkucsomaggal, amelyek a BYD-től érkeznek.

  • 181 lóerős változat 49,9 kWh-s akkumulátorral, elméleti 517 km-es hatótávval
  • 240 lóerős verzió 65,3 kWh-s akkumulátorral, akár 616 km-es hatótávval

A gyártó szerint 30-ról 80 százalékra 27 perc alatt tölthető az akkumulátor villámtöltőn, ami a hétköznapi használat szempontjából kifejezetten kedvező érték.

Elképesztően alacsony kínai árak

A modell igazi sokkot az árazás jelenti: Kínában 109 800 jüanért kínálják az alapváltozatot, ami nagyjából 5 millió forintnak felel meg. A nagyobb akkumulátoros, nagyobb hatótávú kivitel is körülbelül 6 millió forintnyi összegért vihető haza, miközben a bZ3 egy 4,7 méter hosszú, alsó-középkategóriás szedán.

Kína zöldebb autóipart tervez 2035-ig

Kína az elektromobilitást és a „new energy vehicle” (NEV) szegmenst tette az autóipar központi pillérévé, és 2035-re azt tervezi, hogy az új autóeladások főáramát ezek a járművek adják. A stratégiában az elektromos, plug‑in hibrid és hidrogén-üzemanyagcellás járművek kiemelt szerepet kapnak, miközben fokozatosan háttérbe szorítják a hagyományos belső égésű motorokat.

Hosszú távú klímacélok és autópiac

A kínai állam klímapolitikájának része, hogy a szén-dioxid-kibocsátás 2030 előtt tetőzzön, 2060-ra pedig karbonsemlegességet érjen el, ami szorosan összefonódik a közlekedés villamosításával. A 2021–2035 közötti autóipari fejlesztési terv külön célokat rögzít 2025-re és 2035-re, hogy az autópiac szerkezete összhangba kerüljön ezekkel a klímacélokkal.

Konkrét célok az újautó‑eladásokban

A hivatalos tervek szerint 2025-re az új energiájú járművek aránya legalább 20 százalékra kell emelkedjen a kínai újautó-eladásokban. 2035-re a NEV-modelleknek kell a hazai piacon a legnagyobb részesedést adniuk, miközben a tömegközlekedési eszközök döntő többsége már elektromos meghajtású lesz.

Állami támogatások és szabályozás

A kínai állam több eszközzel ösztönzi az autóipar zöldítését: közvetlen támogatásokkal, kedvezményes hitelekkel, infrastruktúra-fejlesztéssel és szabályozási ösztönzőkkel. Jelentős szerepe van a kreditrendszernek, amely előírja, hogy a gyártóknak évről évre nagyobb arányban kell alacsony vagy zéró kibocsátású modelleket értékesíteniük, miközben csökkentik a belső égésű autók arányát.

Nemzetközi hatások és iparági verseny

A kínai zöld autóipari stratégia nemcsak belföldön, hanem a globális piacon is érezteti hatását, mivel az ország a villanyautók és az akkumulátorok egyik legnagyobb gyártója és exportőre. Ez éles árversenyt és politikai feszültségeket is generál, különösen az Európai Unióban, ahol a helyi gyártók védővámokkal és szigorodó kibocsátási szabályokkal igyekeznek reagálni a kínai tömegtermelésre.

Beárazták Magyarországon a frissített, hétüléses Dacia Joggert

A Dacia hazai importőre nyilvánosságra hozta a ráncfelvarrott Jogger teljes árlistáját, így már az öt- és hétüléses kivitelek pontos listaárai is ismertek a magyar piacon. A modell a Sandero, a Sandero Stepway és a Jogger egyidejű frissítésének részeként érkezik, miközben a Spring egy utolsó ráncfelvarrással búcsúzik a kínálatból.

Frissített Dacia-paletta Magyarországon

A Dacia egyszerre újította meg a Sandero, a Sandero Stepway és a Jogger modelleket, így a teljes kis- és kompakt családi kínálat frissebb külsőt és műszaki tartalmat kapott. A márka a villanyautó Spring brosúráját is frissítette, ám ez a típus már kifutó modellként, utolsó frissítéssel marad csak egy ideig elérhető.

Az ötüléses Jogger ára és hajtáslánca

A belépő szintet az ötüléses Jogger jelenti, amely kizárólag az Eco-G 120 jelű hajtáslánccal és essential felszereltséggel érhető el. A 1,2 literes, háromhengeres, turbós benzinmotor LPG-üzemre is képes, így gázzal 122, benzinnel 114 lóerős rendszerteljesítményt kínál. Ennek a konfigurációnak a listaára 7 499 000 forint Magyarországon.

Hétüléses Jogger belső égésű motorral

A hétüléses Jogger ugyanezzel a belső égésű motorral is rendelhető, ám itt az essential szint már nem elérhető, csak az expression és az extreme felszereltség. Az expression alapára 8 399 000 forint, míg az extreme kivitel 8 849 000 forintról indul a hazai árlistában.

TCe 110 motorral szerelt hétülésesek

Alternatívát jelent a Sandero Stepway-ből ismert TCe 110 motor, amelyet kizárólag a hétüléses Joggerhez kínálnak. Ehhez a hajtáslánchoz sem rendelhető belépő szint, csak expression és extreme: előbbi 8 549 000 forinttól, utóbbi pedig ezer forint híján kereken 9 millió forintért vihető haza.

Új hybrid 155 hajtáslánc érkezése

A frissítéssel a Jogger árlistáján is megjelent a Bigsterből és Dusterből már ismert, full hibrid felépítésű hybrid 155 hajtáslánc. Ennek alapját egy 1,8 literes, négyhengeres benzines motor adja, amely villanymotorral kiegészülve 157 lóerős rendszerteljesítményt és 205 newtonméteres nyomatékot biztosít. A hazai brosúra szerint az új hibrid expression és extreme szinteken is elérhető lesz, ugyanakkor a magyarországi árakat még nem hozták nyilvánosságra.

LEGFRISSEBB

Brutális teljesítmény és 300 km/órás végsebesség: ilyen őrült Cupra még nem...

0
A Cupra ismét megmutatta, hogy nem fél feszegetni a határokat: bemutatott egy olyan extrém sportautót, amely teljesítményben már a legendás Lamborghini Huracán szintjét idézi....

TESZTJEINK