Főoldal Blog Oldal: 106

A Ford bemutatta az M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1 autó versenyfényezését és pilótáit

Az M-Sport Ford World Rally Team (WRT) ma első alkalommal villantotta meg a motorsport-rajongók előtt a 2022-es Rally Világbajnokságon (WRC) induló M‑Sport Ford Puma Hybrid Rally1 versenygép új, izgalmas fényezését.

Az M‑Sport Ford Puma Hybrid Rally1 január 20-23-án mutatkozik be a Monte Carlo Rallyn. Három autó áll rajthoz a 2022-es WRC-szezonban, volánjuk mögött pedig Craig Breen, Adrien Fourmaux és Gus Greensmith ül majd. Ráadásul a kilencszeres rally-világbajnok, Sébastien Loeb is csatlakozik az M-Sport csapatához az idei Monte Carlo Rally futamon, ahol korábban már hétszer is győzelmet aratott.

A 2022-es WRC-szezon egyben a 25. évfordulója is annak a hihetetlenül sikeres együttműködésnek, amelynek során a Ford és az M-Sport hét bajnoki címet és több mint 1500 szakaszgyőzelmet szerzett, olyan legendás rallyautókkal, mint az M-Sport Ford Fiesta WRC és a Ford Focus RS WRC. Partnerségük kezdete óta az M-Sport és a Ford rekordot döntöttek, zsinórban 268 pontot szerezve a gyártók bajnokságában.

Az M-Sport Ford World Rally Team pilótái a Monte Carlo Rally futamon:

PilótaNavigátorA pilóta legfontosabb eredményei a WRC-ben
Craig BreenPaul NagleElső futama: 2009 Portugál Rally22 szakaszgyőzelem69 futam288 pont
Adrien FourmauxAlex CoriaElső futama: 2019 Monte Carlo Rally1 szakaszgyőzelem26 futam45 pont
Gus GreensmithJonas AnderssonElső futama: 2014 Wales Rally58 futam91 pont
Sébastien LoebIsabelle GalmicheElső futama: 1999 Katalán Rally9 bajnoki cím925 szakaszgyőzelem180 futam1727 pont

“A WRC népszerűségének egyik titka, hogy egyértelműen látható a kapcsolat az ultranagy teljesítményű rallyautók és közúti testvéreik között,” vélekedett Mark Rushbrook, a Ford Performance globális igazgatója. “Ezért is annyira fontos, hogy a WRC új korszaka hűen tükrözi: az autóipar az elektromos jövő felé mozdul. A Fordnál teljes mértékben elköteleztük magunkat az elektromos hajtás mellett, és mivel az M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1 a legkeményebb körülmények között versenyez majd, ez sokat segít abban, hogy még izgalmasabb elektromos hajtásláncokat fejlesszünk ki vásárlóink számára.”

A Ford első elektromos hajtású versenygépe, az M‑Sport Ford Puma Hybrid Rally1 hibrid rendszere ugyanazon az elven működik, mint a versenygép alapjául szolgáló közúti Puma EcoBoost Hybrid hajtása1. A fékezés és egyenletes haladás közben egyébként veszendőbe menő mozgási energiát az új generációs hibrid hajtáslánc elektromos árammá alakítja, amit a 3,9 kWh kapacitású akkumulátor tárol. Ez az energia arra szolgál, hogy többletteljesítménnyel támogassa az 1,6 literes EcoBoost turbómotor működését; az elektromos rásegítés több alkalommal is három másodpercen át tartó, mintegy 100 kW-ra rúgó teljesítménylöketet jelent.

A kifinomult plug-in hibrid hajtás ugyanakkor arra is alkalmas, hogy az autó károsanyag-kibocsátás nélkül, kizárólag a villanymotor erejével haladjon át a falvakon, városokon, a szervizállomásokon és az egyes versenyszakaszok között. Az akkumulátor a kijelölt szevizpontokon külső áramforrásról is feltölthető, méghozzá alig 25 perc alatt.

A FIA WRC Rally1 kategória versenyzői a 2022-es évadban már kőolajszármazék-mentes üzemanyagot használnak; a szintetikus és bio alkotóelemekből összeállított hajtóanyag 100 százalékban fenntartható forrásokból származik.

“Nagy munka volt felkészíteni az autókat és a csapatot a jövő hétvégi Monte Carlo Rallyra és a 2022-es Rally Világbajnokság kezdetére, de megérte a fáradságot,” nyilatkozta Richard Millener, az M-Sport Team csapatfőnöke. “A Ford munkatársainak támogatásával – akik a világ minden pontjáról segítettek nekünk – sikerült egy fantasztikus autót építenünk, és már alig várjuk, hogy megmutassuk a benne rejlő potenciált. Hatalmas köszönet minden résztvevőnek, amiért sikerült tartanunk a szoros határidőket! Rendkívül büszkék vagyunk rá, hogy ilyen fontos lépéssel ünnepelhetjük meg együttműködésünk 25. évfordulóját!”

M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1 műszaki adatok:

HajtóműBelsőégésű motorFord 1.6 EcoBoost turbótöltésű, soros négyhengeres benzinmotor
Max. teljesítmény: 380 LE
Max. forgatónyomaték: 420 Nm 
Szűkítő: 36 mm
Akkumulátoros elektromos rendszerMax. rásegítés: 100 kW
Max. energia-visszanyerés: 30 kW 
A rásegítés leghosszabb időtartama: 3 másodperc
Max. energiatöbblet gyorsításonként: 250 kJ (a FIA által meghatározva a szakasz hossza és az útburkolat fajtája alapján)
Tömeg: 95 kg 
Hűtés: Folyadék- és léghűtés
A benzinmotor és az elektromos rendszer együttes adataiMax. teljesítmény: > 500 LE
Max. forgatónyomaték: > 500 Nm
ErőátvitelÖtfokozatú szekvenciális manuális sebességváltó
50/50 arányú nyomatékmegosztású négykerékhajtás
Elöl és hátul mechanikus, részlegesen önzáró differenciálművek
Zárható középső differenciálmű
Kéttárcsás, szinterezett kuplung
FékekMurva: 300 mm-es, léghűtésű féktárcsák 
Aszfalt: mm-es, léghűtésű féktárcsák
Négydugattyús féknyergek
TeljesítményGyorsulás aszfalton és murván: kb. 3,2 másodperc 0-100 km/órára
Méretek és tömegekLegkisebb tömeg: 1260 kg
Tengelytávolság: 2600 mm

Az M‑Sport Ford Puma Hybrid Rally1 versenyautó is azt példázza, hogy a Ford mindent feltesz a villamosításra. A vállalat tavaly bejelentette, hogy 2026 közepére minden európai személyautója kínálatában szerepel majd valamilyen nulla károsanyag-kibocsátásra képes, tisztán elektromos hajtású vagy PHEV változat, 2030-ra pedig a teljes modellpalettán elektromos hajtásláncok szerepelnek.

Ez a Toyota Prius úgy néz ki, mintha a Dakar-ralira építették volna

Egy merész tulajdonos komoly terepjárót faragott a harmadik generációs Priusából Japánban.

Amikor a Toyota kifejlesztette a Priust, tisztában volt azzal, hogy egyes vásárlók saját ízlésükre hangolják majd a takarékos hibrid autót. Egyedi karosszéria-átalakítások, légterelők, színes matricák, sötétített ablakok, utángyártott, mélynyomós hifik – valószínűleg azt hitték az autógyártónál, hogy a tulajdonosok nagyjából itt húzzák majd meg a határt. De tévedtek, mert vannak olyan elvetemültek, akiknek ennyi nem elég. Ők készítették el a hatajtós, nyújtott Prius limuzint, a bukókerettel ellátott Prius kabriót és e cikk témáját, a Prius terepjárót is, amely leginkább egy Dakarra fejlesztett tereprali-versenyautóra hasonlít.

A módosítások egyszerűek, de hatékonyak: az első lökhárító betétjét feketére festették, ami jól mutat a fehér fényezéssel. De a legfeltűnőbbek a hatalmas kerekek a durva mintázatú BF Goodrich terepgumikkal, amelyek még egy Land Cruiseren is nagynak tűnnének. Nem is fértek be a Prius alá, ezért jelentősen meg kellett emelni a futóművet, amire persze a terepjáró-képesség miatt is szükség volt.

Annak érdekében, hogy a hatalmas kerekek széltében ne lógjanak túl a karosszéria síkján, fekete, műanyag szélesítéseket csavaroztak a sárvédőkre, így hasonló összhatást értek el, mint azokon a szabadidő-autókon, amelyeket gyárilag fényezetlen műanyag védőbetétekkel látnak el.

Arról sajnos nincs információ, hogy a terepes Prius maradt-e elsőkerék-meghajtású, ami a hibrid rendszer komplexitását ismerve valószínűsíthető. Ebből a harmadik generációs modellből ugyanis még nem gyártottak összkerékhajtású változatot, de a negyedik Priust már a forgalmazás kezdetétől, 2015-től lehetett négy hajtott kerékkel kérni Japánban (Prius AWD-e), és 2018-as modellfrissítés után az Egyesült Államokban is. Az E-Four összkerékhajtási rendszerben (amely nagyjából 1700 dollárba, bő félmillió forintba került a vásárlóknak) nincs mechanikus kapcsolat az első és a hátsó tengely között: előbbit a bolygóműves hibrid rendszer hajtja a szokásos módon, a hátsó tengelyt pedig egy tőle független villanymotor (saját vezérléssel, fordulatszám-csökkentő áttétellel és differenciálművel), amikor nagyobb tapadásra van szükség.

Nem csak Japánban jutott eszébe egy Prius-tulajdonosnak, hogy jó lenne néha úttalan utakra menni az autóval. Pár éve az Egyesült Államokban egy digitális nomád azt találta ki, hogy távmunka közben minden államba ellátogat, hogy felfedezze azokban a legszebb, autóval legnehezebben megközelíthető helyeket, és, hogy mindenhol lefotózza magát a „Welcome to the … state” tábla előtt.

Először egy hatalmas, utánfutóval ellátott Ford F-450 pickupot akart venni erre a célra, de aztán rájött arra, hogy a harmadik generációs Priusa is alkalmas lehet a feladatra pár apró módosítás után, és így rengeteg pénzt spórolt meg, többek között az üzemanyagon is. Mivel a piacon nem talált olyan kiegészítőket a hibrid autóhoz, amelyek terepjárásra alkalmassá tették volna, saját maga fejlesztette ki ezeket. Később, a túrabeszámolóinak köszönhetően egyre nagyobb igény mutatkozott a kiegészítőkre, ezért elkezdte értékesíteni őket a Priusoverlanding.com oldalon.

A webshopban ma már a második, a harmadik, a negyedik generációs Priushoz, sőt, az Amerikában kapható Prius V és Prius C modellekhez is kaphatók különböző „outdoor” kiegészítők, többek között futóműemelő kitek hosszabb rugókkal, vonóhorog helyére beépíthető tartókonzolok és rájuk telepíthető tárolódobozok, hátsó ülés helyére beépíthető fém asztalok, bivalyerős és kis fogyasztású kiegészítő LED-lámpák, sátorral felszerelhető, áramvonalas, speciálisan a Priushoz tervezett tetőcsomagtartók és ablakárnyékolók, fém alvázvédő lemezek. De a legötletesebb extra az első Toyota embléma helyére beépített csörlő, amelynek segítségével az igazán szorult helyzetekből ki is tudja magát menteni a Prius.

3397001359 Bosch TWIN Spoiler ablaktörlő-lapátok cseréje az 1996-os Mercedes-Benz S500 L W140-en

Bármilyen fura, de ha a W140-esünkön ablaktörlő gumit cserélnénk, nem lehet. Legalábbis akkor, ha gyárit szeretnénk, vagy a gyárival megegyező Bosch-t. Ugyanis hivatalosan megszűnt a gumilap darabra, csak és kizárólag törlőlapát-szettet lehet rendelni.

Úgyhogy rendeltünk is egyet a 3397001359 Bosch TWIN Spoiler elnevezésű készletből, amely értelemszerűen egy jobb. és egy bal oldali lapátból áll össze.

Hogy ne legyen egyszerű a dolgunk, a lapátok hossza nem egyforma. Tehát nem mindegy, hogy melyik kerül a vezetőolalra, és melyik az utasoldalra.

A technológia viszont fejlett, és a praktikumra van kihegyezve. Legalábbis felemásan, ugyanis a kapcsos rögzítés remek, viszont csak a vezetőoldai lapátnál van jelen, az utasoldali is klipszes, de az csak bepattintós verzióban.

Volt félszünk azt illetően, hogy a régi lapátok mennyire lesznek rárohadva a karokra. Nem volt vészes végül, kis lazítással már könnyedén kiakaszthatók/kikattinthatók voltak a helyükről.

Az új 3397001359 Bosch TWIN Spoiler lapátok felhelyezése a régiek leszedésének inverz folyamataként mentek végbe. Végeredményben a cserét nagyban bonyolította, hogy az utasoldali ablaktörlő kihajtásához szervizállásba kellett állítani a motorháztetőt, ugyanis csak így hajtható ki a kar a rejtettsége miatt.

Vezetőoldalon egy fokkal könnyebb a helyzet, ugyanis itt már szervizállásra nincs szükség, viszont az ablaktörlőket 45 nagyjából 45 fokos szögbe kell állítani ahhoz, hogy valamennyire el lehessen hajlítani a szélvédőtől – így már ki lehet akasztani a régi lapátot, és fel lehet tenni az újat.

Nyilván azért cseréltünk ablaktörlő lapátokat, mert a régiek elhasználódtak. Ez főként a gumikon látszott meg keményen, és a kopottságból adódóan rendkívül foltosan töröltek.

Együttműködő partnerek: Mercedes-BenzClassic Vehicle HungaryVictor’s CustomsZöld AutószervizMerciBolt.huMercedes Alkatrészek Újpest,Hankook Tire MagyarországULOLoctite (Henkel Adhesives)Olajshop.hu

Fotó: Autóaddikt

A vadonatúj Lexus NX full hibrid és plug-in hibrid hajtása is az iparág legfejlettebbje

Akár konnektoros (vagy plug-in), akár öntöltő hibrid elektromos változatban választuk, a vadonatós Lexus NX hibrid techológiája utat mutat. A világ legfejlettebb, harmadik generációs plug-in hibrid elektromos hatása jóvoltából közel 100 kilométeres elektromos városi hatótávra számíthatunk károsanyag-kibocsátás nélkül és kategóriaelső üzemanyag-hatékonysággal a vadonatúj NX 450h+ esetében, amely a márka első konnektoros hibrid modellje. Legalább ilyen lenyűgöző a full hibrid változat: az elődmodellhez képest 24 százalékkal nagyobb teljesítményre és 20 százalékkal alacsonyabb emisszióra a vadonatúj NX 350h öntöltő hibrid esetében.

Könnyű azt feltételezni, hogy az összes új konnektoros hibrid egy receptre épül. Végtére mindegyikben van egy erőteljes, nagyteljesítményű akkumulátor, amely viszonylag hosszú távú elektromos közlekedést tesz lehetővé. Szükség esetén pedig ott a belső égésű motor, amely lehetővé teszi, hogy addig közlekedjünk, amíg nem érünk el a következő konnektorhoz, legyen az otthon, a munkahelyen vagy a nyilvános töltőállomáson. Alapvetően tényleg így működik. Azonban a Lexus legelső konnektoros hibridje, a vadonatúj NX 450h+ megmutatja, hogy a technológiából sokkal többet is ki lehet hozni. A Lexus páratlan mértékű, 15 éves múltra visszatekintő hibrid tapasztalatának köszönhetően ez a középkategóriás prémium SUV azonnal új mércét jelent a kategóriájában mind hatékonyság, mind pedig teljesítmény tekintetében, beleértve az elektromos hatótávot is. Gyakorlatilag minden tekintetben túlmutat a riválisain – nem is kicsit.

Az NX 450h+ elektromos hatótávja a WLTP kombinált tesztciklusa alapján 70 és 74 kilométer közötti, amely városi felhasználás során akár 89-97 kilométerre is hízhat – márpedig pont itt a legfontosabb az emissziómentes közlekedés. Ezekhez társul a 0,9-1,1 l/100 km-es kombinált üzemanyag-fogyasztás, valamint a 21-25 g/km-es széndioxid-kibocsátás, amelyek ugyancsak a kategória legjobb értékei. Ráadásul a Lexus modell akár 135 km/h-val is közlekedhet tisztán elektromos hajtással. Azonban ez a prémium középkategóriás SUV nem csak tovább bírja zéró emissziós elektromos hajtással, hanem lemerült akkumulátorral is kategóriaelső teljesítményt nyújt. Mivel ilyenkor is támaszkodik a teljes hibrid hajtás előnyeire, ellentétben a legtöbb konkurenssel, akik pusztán a belső égésű motort használják, ami nagyobb üzemanyag-fogyasztáshoz és fokozott károsanyag-kibocsátáshoz vezet.

A Lexus mérései szerint ebben az esetben az NX 450h+ legfőbb konkurensei 23-30 százalékkal többet fogyasztanak, mint a konnektoros hibrid SUV. Mindezt a hatékonyságot a Lexus konnektoros hibrid hajtásláncának műszaki megoldásai teszik lehetővé. Az egyik fő elemet a kimagasló hatékonyságú, 2,5 literes, Atkinson-ciklusban dolgozó benzinmotor szolgáltatja, amelyhez egy generátorként is működő elektromotor és egy feltölthető lítium-ion akkumulátor csatlakozik. Az akkumulátor kapacitása 18,1 kWh – egy újabb kategóriaelső érték, a teljes feltöltése pedig két és fél órát vesz igénybe 32 A-ről a 6,6 kWh-s fedélzeti töltő segítségével. Az akkumulátor minősége alapvetően befolyásolja az elektromos teljesítményt, ezen a területen pedig a Lexus gazdag tudással rendelkezik.A fejlett hajtáslánc használata nem jelent kompromisszumot az NX valódi SUV kvalitásai tekintetében: az NX 450h+ alapfelszereltségként energiahatékony e-Four összkerékhajtással rendelkezik, amely a hátsó tengelyt egy további elektromotor segítségével hajtja.

Öntöltő hibrid elektromos változatban is tarol

Az NX 450h+ képességei csak egy fokozatot jelentnek az NX fejlődéséből. Az NX 350h, azaz az öntöltő hibrid modell szintén átfogó fejlesztéseken esett át, amelyek minden tekintetben jobbá teszik. A korábbi NX 300h-hoz viszonyítva a megújult, negyedik generációs rendszer 24 százalékkal erősebb, immár 244 lóerős, amely az összkerékhajtású változat esetén 15 százalékkal csökkenti a 0-100-as gyorsulási időt, mindössze 7,7 másodpercre. A fokozott teljesítmény nem jár nagyobb üzemanyag-fogyasztással és károsanyag-kibocsátással, sőt, a hivatalos mérési eljárás szerint 20 százalékkal alacsonyabb a széndioxid-kibocsátás: csupán 135 g/km a WLTP kombinált ciklus szerint az összkerékhajtású modell esetében és 129 g/km az elsőkerékhajtású verziónál, amely 5,7 l/100 km-es üzemanyag-fogyasztásnak felel meg. Ezek a számok is rávilágítanak arra, hogy a Lexus hibrid szakértelme milyen különleges képességekkel ruházta fel a vadonatúj NX-et, amely öntöltő hibrid és konnektoros hibrid formában is kimondottan hatékony, mégis erőteljes választás az ügyfelek számára. És mindez még mindig csak néhány szempont: az új generációs modell lenyűgöző vezethetőséggel, merész formatervvel és a híres Lexus Takumi kézműves kidolgozási minőséggel is új fejezetet nyit a márka számára.

A BMW M GmbH új értékesítési rekorddal indítja jubileumi évét

A BMW M GmbH immár sorozatban harmadik alkalommal zárta pénzügyi évét a teljesítményre optimalizált modellek és a nagyteljesítményű sportautók nemzetközi piacvezetőjeként. A világ leggyorsabb betűjét éltető márka 2021-ben újabb értékesítési rekordot könyvelhetett el: a világszerte átadott 163 542 darab BMW M modell 13 százalékkal múlja felül a divízió 2020-ban produkált eladási mennyiségét.

A látványos növekedéshez a teljesítményre optimalizált BMW M Performance modellek és a BMW M divízió nagyteljesítményű sportautói egyforma arányban járultak hozzá, mindkét szegmensben új eladási mércét állítva fel. „Értékesítési mutatóink sikertörténetével tökéletesen kezdtük meg jubileumi évünket. Fennállása 50. évfordulóját ünnepelve a BMW M divízió erősebb, mint valaha” – fogalmazott Franciscus van Meel, a BMW M GmbH vezérigazgatója.

Az új BMW M3 és az új BMW M4 egy csapásra sláger lett

A nagyteljesítményű sportautók szegmensében a legnagyobb rajongás egyértelműen az új BMW M3 és új BMW M4 modellpárosát övezte. Piaci bevezetésekor, 2021 tavaszán az új BMW M3 limuzin (átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 10,0 – 10,2 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 227 – 231 gramm / km), az új BMW M4 Coupé (átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 9,9 – 10,1 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 226 – 230 gramm / km) és az új BMW M4 Cabrio (átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 10,2 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 231 – 233 gramm / km) vérpezsdítő menetdinamikával és korábban nem látott sokszínűséggel extrém sikeres rajtot vett. A BMW M3 és a BMW M4 történetében az új modellgeneráció az első, amely a bajor prémiumgyártó ügyfeleinek kétféle maximális teljesítményszintet – a csúcson a Competition modellek 375 kW / 510 lóerő maximális teljesítményével –, M xDrive intelligens összkerékhajtást, a nyolcfokozatú M Steptronic automataváltó alternatívájaként pedig akár hatsebességes manuális váltót is kínál egyszerre.

„A BMW M3 és a BMW M4 új generációjára adott ügyfélreakciók egyszerűen lehengerlőek, így arra számítunk, hogy 2022-ben az ikonikus sportmodelleket övező népszerűség még tovább fokozódik” – mondta Timo Resch, a BMW M GmbH ügyfélélmény, márka és értékesítésért felelős alelnöke.

A BMW M GmbH kimagasló értékesítési eredményeiből a BMW X5 M Competition (átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 13,3 – 13,6 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 303 – 308 gramm / km) és a BMW X6 M Competition (átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 13,1 – 13,4 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 299 – 305 gramm / km) modellpárosa is nagymértékben kivette a részét. A legújabb modellgeneráció előző évben ünnepelt, sikeres világpremierjét követően 2021-ben a nagyteljesítményű Sports Activity Vehicle és Sports Activity Coupé szegmensek etalon képviselői – motorháztetejük alatt egy 460 kW / 625 lóerő maximális teljesítményre képes V8-as benzinmotorral – ismét növelni tudták értékesítési mutatóikat.

Népszerű és magával ragadó: a BMW 4-es sorozat BMW M Performance modelljei

A BMW M modelleket fémjelző menetdinamika, agilitás és precizitás harmonikus egységét a divízió által kifejlesztett, teljesítményre optimalizált BMW M Performance modellek is megöröklik, minden korábbinál szélesebb célcsoportot lázba hozva és ámulatba ejtve. A BMW M GmbH 2021-ben produkált értékesítési sikertörténetének utolsó, meghatározó fejezetét a BMW 4-es sorozat műszaki alapjaira kifejlesztett BMW M Performance modellek írták. A portfólió legnépszerűbb tagjának az új BMW 4-es Coupé bizonyult, azon belül is a 275 kW / 374 lóerő maximális teljesítményre képes, soros hathengeres benzinmotorral szerelt BMW M440i Coupé (átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 7,4 – 8,1 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 167 – 184 gramm / km) és BMW M440i xDrive Coupé (átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 7,5 – 8,2 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 170 – 186 gramm / km), valamint a BMW M440d xDrive Coupé (átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 5,7 – 6,3 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 150 – 165 gramm / km), amelynek soros hathengeres dízelmotorja 250 kW / 340 lóerő maximális teljesítmény leadására képes.

A BMW X modellcsalád legújabb tagjainak BMW M Performance modellváltozatai iránt ugyancsak töretlen ügyfél-érdeklődés mutatkozik. A 265 kW / 360 lóerő maximális teljesítményre képes, soros hathengeres benzinmotorral szerelt BMW X3 M40i (átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 8,8 – 9,5 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 199 – 216 gramm / km) és a 390 kW / 530 lóerő maximális teljesítményre képes V8-as benzinmotorral szerelt BMW X7 M50i (átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 12,3 – 12,8 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 280 – 292 gramm / km) egyaránt növelni tudta eladásait.

A BMW M divízió jubileumi éve izgalmas újdonságokat tartogat

A BMW M GmbH jubileumi évében is reflektorfénybe gurítja teljesítményre optimalizált modellpalettája és nagyteljesítményű sportautói újdonságait. Idén ünnepli világpremierjét többek között az új BMW M240i xDrive Coupé (átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 8,1 – 8,8 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 185 – 200 gramm / km), az első BMW M3 Touring és az új BMW M4 Coupé műszaki alapjaira kifejlesztett, exkluzív különkiadás is.

A BMW Group leányvállalata – amelyet 1972 májusában BMW Motorsport GmbH néven alapítottak és ma is teljes egészében független gyártóként működik – ugyanakkor 2022-ben az elektromos mobilitás új dimenziójával is megismerteti a vezetés szerelmeseit. A BMW i4 M50 (kombinált energiafogyasztás (WLTP): 18,0 – 22,5 kWh / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás: 0 gramm / km) nyomdokain 2022 első felében a BMW iX M60 (előzetesen kombinált energiafogyasztás (WLTP): 21,7 – 24,7 kWh / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás: 0 gramm / km) is bemutatkozik, szintén tisztán elektromos meghajtással.

A valaha készült legerősebb BMW M modell a nagyteljesítményű sportautókat építő divízió jövőjébe enged betekintést

A jubileumi esztendő csúcspontja a BMW XM sorozatgyártásának beindítása lesz. A sorozatgyártásban kínált eddigi legerősebb BMW M modellben plug-in hibrid hajtáslánc-technológia gondoskodik a vezetés abszolút élményéről, a márka történetében most először. A BMW XM vadonatúj fejlesztésű M Hybrid technológiája egy V8-as erőforrás és egy nagyteljesítményű elektromos motor párosát állítja csatasorba, együtt 550 kW / 750 lóerő maximális teljesítményt és 1 000 Nm csúcs forgatónyomatékot garantálva. Az újdonságot a magabiztos kisugárzás, a kompromisszumoktól mentes használhatóság és a fejedelmi luxus jegyében tervezték meg a mérnökök.

„A BMW XM az első önálló modellünk a legendás BMW M1 óta, amellyel az alapoktól alkotjuk újra a nagyteljesítményű sportautók szegmensét” – nyilatkozta Franciscus van Meel. „A BMW XM a kifejező formanyelv és a progresszív luxus találkozásának megtestesülése, olyan páratlan vezetési élménnyel, amelynek forrása egyszerre lehet a lebilincselő teljesítmény és a szinte hangtalan, emisszió-mentes tisztán elektromos meghajtás. A nóvum a magabiztosság és a kiegyensúlyozottság összetéveszthetetlen szimbólumaként ölt testet, a BMW M divízió jövőjébe is betekintést engedve” – tette hozzá.

A repülőgépek világából érkező hátsó légterelő és egyéb finomságok: ezt hozza a Lexus LC új modelléve 

A repülőgépek világából érkező hátsó, szénszálas légterelő, amelynek kifejlesztésében Yoshihide Muroya versenypilóta is közreműködött, a ‘Lexus Driving Signature’ jegyében végrehajtott menetdinamikai fejlesztések, új Lexus Bespoke Build személyre szabási program: néhány különleges újítás amely a Lexus bemutatását követően azonnal ikonná váló sportautója, az LC és kabrió változata, az LC Convertible 2022-es modellévét fémjelzi. Ha ez nem volna elég, itt a Sport módban még tovább fokozott irányíthatóság és a Normál üzemmódban megnövelt kényelem, vagy épp a 21 colos, kovácsolt alumínium keréktárcsák Sport felszereltségi szint esetén.

Az LC Coupé és LC Convertible modellek díjnyertes formatervét és lenyűgöző menetteljesítményét most még magasabb szintre emeli a Lexus számos fejlesztéssel, amelyek 2022-től még jobbá és különlegesebbé teszik a típusokat. A futómű továbbfejlesztése mellett a Lexus történelmének első Lexus Bespoke Build programjával az ügyfelek számára lehetővé válik az LC és LC Convertible modellek személyre szabásának lehetősége.

Dinamikusabb és kifinomultabb vezetési élmény

2022-re az LC és az LC Convertible modellek továbblépnek a Lexus Driving Signature vezetési filozófia jegyében, amely az autók menetdinamikáját is érinti. Az LC esetében a tervezők finomhangolták az első és a hátsó futómű beállításait, így a kormányzás még gyorsabbá, közvetlenebbé és kommunikatívabbá vált. Az áthangolás eredménye a fokozott menetdinamika, valamint a vezető és az autó közötti még szorosabb kapcsolat.

Fokozott vezethetőség és kényelem

Az LC és LC Convertible vezetési üzemmódjai közül a ’Normal’ még kifinomultabb rugózási kényelmet és vezetési élményt kínál, míg az S+ mód még jobb menetdinamikát szavatol. A tervezők úgy módosították a futómű be- és kirugózási beállításait, hogy a vezető még inkább egynek érezhesse magát az autóval. A Lexus Dynamic Handling funkcióval felszerelt modellek még jobb reakciókat és még élvezetesebb vezethetőséget kínálnak. Az új váltási mechanizmus fokozza a biztonságot N-ből D vagy R fokozatba történő váltás során, megakadályozva az akaratlan félreváltást. Végül pedig egy új, mélyebb üléskonstrukció fokozza a kényelmet, átalakított üléspárnával és háttámlával.

A repülőgépek világából érkező, szénszálas hátsó légterelő

Az LC-hez elérhetővé válik egy új, szénszál erősítésű műanyagból (CFRP) készült hátsó légterelő, amelyet a Lexus a világhírű japán versenypilótával, Yoshihide Muroyával közösen fejlesztett. A Muroyával való folyamatos együttműködés első gyümölcseként ez a könnyű, különösen merev és látványos hátsó légterelő maximalizálja az aerodinamikai teljesítményt és kivételes dinamikus vezethetőséget tesz lehetővé. A szénszálból és epoxi gyantából álló légterelő lakkozott kialakítása megjeleníti a szőtt szénszálak látványos mintázatát. A kialakítás pedig a repülésből merít inspirációt, így például a légterelő végződése a repülőgépek szárnyának végére emlékeztet.

Az első Lexus Bespoke Build program

Az ügyfelek elsőként szabhatják személyre Lexus LC vagy LC Convertible modelljeiket az új Lexus Bespoke Build program keretében. Az érintett járművet a Lexus Takumi mestereinek elit csapata készíti fel abban a legendás Lexus Motomachi gyárban, ahol többek között az LFA szuperautó is készült. Az ügyfelek a saját stílusuknak és ízlésüknek megfelelő LC vagy LC Convertible modellt konfigurálhatnak exkluzív új keréktárcsák, légterelők, tetőelemek, valamint külső és belső betétek, illetve színek segítségével a korábbi különleges kiadások által inspirált felszereltséggel. Bizonyos személyre szabási lehetőségek, például a szénszálas tető kizárólag az LC kupé változatához lesz elérhető. A Lexus Bespoke Build modellek könnyen megkülönböztethetők lesznek a középkonzolon elhelyezett logónak köszönhetően.

Fekete külső csomag a Lexus LC kupé számára

Az LC kupé változatához a Lexus Bespoke Build program keretében elérhetővé válik egy exkluzív fekete külső csomag, amelynél merész fekete betétek hangsúlyozzák ki az egyedi Lexus hűtőrácsot, miközben a fényszórók és a hátsó lámpák körül található fekete betétek kiemelik a modell forradalmi megjelenését.

Kovácsolt alumínium, fekete 21” keréktárcsák

A magabiztosság és a kifinomultság páratlan elegyét nyújtják az új 5-duplaküllős, kovácsolt alumínium keréktárcsák, melyek a Lexus Bespoke Build program keretében elérhetők.

Marina fehér belső tér, amelyet a Regatta Edition inspirált

Az új LC Convertible a legszebb oldalát mutatja meg a Lexus Bespoke Build program keretében elérhető exkluzív Marina fehér belső térrel, amelyet az LC Regatta Edition inspirált. A Marina kék tetőkárpit, valamint a fehér és kék belső kárpitozás használata egy kikötő luxusát idézi fel, miközben a versenyjachtokra emlékeztet. A műszerfal és az ajtópanelek kontrasztos mélykék felső és fehér alsó színt kaptak, az első ülések pedig fehér, perforált, félanilines bőrkárpitozást viselnek.

Toyota: a Google első számú autómárkája

Egyetlen más autógyártóra sem kerestek rá olyan sokan online 2021 során, mint a Toyotára. A japán márka második éve uralja az internetezők figyelmét.

A biztosítási és pénzügyi piac ajánlatait összehasonlító ausztrál Compare the Market weboldal idén is kielemezte a Google Trends adatait, hogy megállapítsa, a világ internezető lakosságát mely autómárkák érdekelték a legjobban 2021 során.

A 2018 óta évente összeállított listát idén harmadszor (2018, 2020 és 2021) vezette a Toyota. A japán autógyártó a 154 vizsgált országból 47-ben bizonyult a legnépszerűbb autógyártónak, összességében a Google-keresések 31 százalékában szerepelt. A jelenség nem magyarázható egyszerűen azzal, hogy a Toyota a világ legnagyobb autógyártója: sokkal inkább arról van szó, hogy a márka 2021-ben újra és újra olyan újdonságokkal és hírekkel állt elő, amelyek elhomályosították a versenytársak kommunikációját.

Ezek között volt számos fontos modellújdonság, a világ legnagyobb számban gyártott személyautójának az első szabadidőjármű-változatától, a Toyota Corolla Cross-tól kezdve az új generációs Toyota Land Cruiserig; a hibrid hajtáslánccal is kínált Toyota Tundrapickuptól a márka első, kifejezetten elektromos üzemre fejlesztett akkumulátoros villanyautójáig, a Toyota bZ4X crossoverig.

A veteránautók rajongói számára különösen fontos, hogy a Toyota folyamatosan bővíti a klasszikus típusaihoz újragyártott alkatrészekportfolióját, lehetővé téve, hogy minél több évtizedes kincs kelhessen ismét életre, és térhessen vissza a forgalomba. Emellett a Toyota magasabb fokozatba kapcsolta hibridhidrogén üzemanyagcellás és akkumulátoros elektromos fejlesztéseit és gyártását, valamint történelmi motorsportsikereket ért el – volt tehát miért rákeresni a márkára az interneten.

A kutatást megnehezítette, hogy a Google Trends a mai napig nem ismeri el autómárkaként a Teslát, így arra külön, manuálisan kellett rákeresniük az elemzőknek. Az amerikai villanyautó-specialista 2021-ben a hetedik legkeresettebb gyártó volt a világon, többek között Izraelben, Kínában és Szingapúrban vezette a Google rangsorát. A fizetőképes kereslet egyébként nem áll összefüggésben a kedvenc autómárkával: a szocialista Laoszi Népi Demokratikus Köztársaságban például a Rolls-Royce áll a keresőlista első helyén.

Kiemelkedő értékesítési mutatókkal zárta a 2021-es évet a BMW Group

A BMW Group kiemelkedő értékesítési mutatókkal zárta a 2021-es évet: a világszerte eladott 2 521 525 darab új BMW, MINI és Rolls-Royce modell 8,4 százalékkal haladja meg a 2020-ban értékesített új autók eladási mutatóját.

A BMW márka modelljei iránt eközben minden korábbinál intenzívebb ügyfél-érdeklődés mutatkozott: a bajor prémiumgyártó a január és december között eltelt 12 hónapban 9,1 százalékkal több, 2 213 795 darab új autót adott át ügyfeleinek, amellyel globális szinten is a prémium szegmens legkeresettebb márkájává emelkedett. A vállalatcsoport 2021-ben több mint megkétszerezte tisztán elektromos meghajtású modelljei értékesítési mutatóját: a 103 855 darab új autó az egy évvel korábban produkált számok 133,2 százalékának felel meg.

„2021-ben a beszállítói hálózatban jelentkező nehézségek és a koronavírus-járvány ellenére is erős értékesítési teljesítményt értünk el, hatékony működési modellünknek és magával ragadó modellpalettánknak köszönhetően. Márkáink világszerte rekordokat jelentő értékesítési mutatókról számoltak be, élen a BMW-vel, amely abszolút elsőséget szerzett a globális prémium szegmensben” – fogalmazott Pieter Nota, a BMW AG igazgatótanácsának ügyfélélmény, márka és értékesítésért felelős tagja. „Az elektromos mobilitás térnyerésére központi tényezőként tekintünk, a tavalyi évben több mint 100 000 darab tisztán elektromos meghajtású új modellt adtunk át ügyfeleinknek” – tette hozzá.

A BMW Group kiváló helyzetből vág neki a további nyereséges növekedésének

A vállalatcsoport bizakodva tekint a 2022-es évre. „2022-ben folytatni kívánjuk nyereséges növekedésünket és módszeresen bővítjük tovább tisztán elektromos meghajtású modelljeink portfólióját. E tekintetben kiváltképp ambiciózus célokat tűztünk ki magunk elé: azon dolgozunk, hogy ismét több mint megduplázzuk tisztán elektromos meghajtású modelljeink értékesítési mennyiségét” – mondta Pieter Nota.

Az ügyfélfelületek módszeres digitalizációja utat mutat a jövőbe vezető értékesítési sikerek felé

A BMW iX és a BMW i4 bevezetésével párhuzamosan a BMW Group jelentős mértékben bővítette ügyfélfelületei digitalizáltságát is.

A BMW Group hazai piacának számító Németországban például a digitalizáció már nem csupán intuitív járműkonfigurációval képes leegyszerűsíteni az új autó megvásárlásának folyamatát, de a teljes portfólió előre összeállított újdonságainak és már legyártott, átadásra váró modelljeinek online megvásárlását is lehetővé teszi. A müncheni központú vállalatcsoport tervei szerint 2025-ben már németországi értékesítéseinek egynegyede teljes egészében az online térben zajlik majd.

Az új modellek időszakos szervizigényeinek adatalapú felismerése proaktív ügyfélkezelést tesz lehetővé. A BMW Group ügyfélkapcsolatai minden korábbinál közvetlenebbé és interaktívabbá válnak, miközben a vállalatcsoport munkatársai bárhol és bármikor, akár a távolból is képesek lehetnek segítséget nyújtani. Az időszakos szervizek időpontjai mindemellett könnyedén és hatékonyan leegyeztethetők.

Az új My BMW és My MINI okosalkalmazások még több funkciót tartogatnak, számtalan digitális szolgáltatáshoz és innovatív járműtöltési megoldáshoz kínálva hozzáférést.

A BMW értékesítési mutatói a koronavírus-járvány előtti rekordteljesítményt is felülmúlták

2021 januárja és decembere között a BMW márka világszerte 2 213 795 darab új autót adott át ügyfeleinek, amely 9,1 százalékkal szárnyalja túl az egy évvel korábbi teljesítményt. Fiatal és vonzó modellpalettájának köszönhetően ezzel a bajor prémiummárka fennállása eddigi legeredményesebb értékesítési eredményét nyújtotta.

A 2021-es évet az elektromos mobilitás térnyerése határozta meg

A hálózatról tölthető modellek 2021-ben a BMW és a MINI globális értékesítéseinek 13 százalékát tették ki. Szám szerint ez 328 316 darab új autót jelent, amely 70,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Európában ez az arány már 23 százalék, amely 225 415 darab új modellben érhető tetten.

A bajor prémiumgyártó 2021-ben világszerte 37 939 darab BMW iX3 modellt adott el (kombinált energiafogyasztás (WLTP): 18,5 – 18,9 kWh / 100 km), amely azt jelenti, hogy a világszerte értékesített összes BMW X3 modell közül minden tizediket tisztán elektromos meghajtással rendelték meg az ügyfelek. Eközben minden harmadik ügyfél, aki háromajtós MINI modellt vásárolt, a MINI Cooper SE modellt választotta (kombinált energiafogyasztás (NEDC): 14,9 – 16,9 kWh / 100 km; kombinált energiafogyasztás (WLTP): 15,2 – 17,6 kWh / 100 km). A zéró emissziójú újdonság 34 851 példányban talált gazdára 2021-ben. Sőt mi több, a prémium kompakt szegmens egyetlen tisztán elektromos meghajtású úttörője, a BMW i3 immár sorozatban kilencedik éve örvend töretlen népszerűségnek: a 2021-ben elkelt 28 216 darab új modell 5,4 százalékkal múlja felül a BMW i3 2020-ban produkált értékesítési teljesítményét.

A tavalyi esztendő utolsó negyedévében a BMW Group két technológiai innovációját, a BMW iX és a BMW i4 modellt is kigurította a világ útjaira. 2022-ben a vállalatcsoport tovább bővíti hálózatról tölthető portfólióját: érkezik a BMW 7-es sorozat és a BMW X1 tisztán elektromos meghajtású változata, majd 2023-ban a zéró emissziójú BMW 5-ös sorozat is. Hozzájuk csatlakozik a MINI Countryman utódja és a tisztán elektromos meghajtású Rolls-Royce Spectre.

2023-tól a BMW Group összes járműkategóriája 90 százalékában legalább egy tisztán elektromos meghajtású modellel képviseltetni fogja magát, és mint ilyen, az elkövetkező tíz évben tervei szerint legalább tízmillió darab tisztán elektromos meghajtású új autót gurít ki a világ útjaira.

Az évtized közepén debütál a kompromisszumoktól mentes tisztán elektromos meghajtás szempontjai szerint fejlesztett Neue Klasse modellgeneráció, amely jelentős mértékben hozzájárul majd a zéró emissziójú mobilitás világméretű térnyeréséhez.

A 2030-as évek elejétől a MINI modellpalettáján kizárólag tisztán elektromos meghajtású modellek sorakoznak majd, a Rolls-Royce pedig 2030-tól tisztán elektromos márkává fejlődik. A nagyvárosi mobilitást megkönnyítő modellek kategóriájában a BMW Motorrad a jövőben szintén kizárólag tisztán elektromos meghajtású modelleket kínál.

Újabb mérföldkő a BMW M GmbH sikertörténetében

A vérpezsdítő sportautókat építő BMW M GmbH a 2021 januárja és decembere között eltelt 12 hónapban világszerte 13,4 százalékkal több, szám szerint 163 542 darab új autót adott el, amellyel mind a teljesítményre optimalizált modellek, mind pedig a nagyteljesítményű sportautók tekintetében ötvenéves fennállása legeredményesebb értékesítési mutatóját állította fel. Az új BMW M3 és az új BMW M4 kiváltképp jól teljesített. A kompromisszumot nem ismerő BMW X5 M és BMW X6 M modellpáros iránt ugyancsak évről évre nagyobb érdeklődés mutatkozik. A teljesítményre optimalizált modellek mezőnyében az értékesítési növekedés elsősorban az új BMW 4-es sorozat, azon belül is leginkább az új BMW 4-es Coupé számlájára írható. A BMW X3 M40i (átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 8,8 – 9,5 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 200 – 216 gramm / km) és a BMW X7 M50i (átlagos üzemanyag-fogyasztás (NEDC): 11,0 – 11,2 liter / 100 km; átlagos üzemanyag-fogyasztás (WLTP): 12,3 – 12,8 liter / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás (NEDC): 252 – 258 gramm / km; kombinált károsanyag-kibocsátás (WLTP): 280 – 292 gramm / km) a bajor prémiummárka ügyfeleinek osztatlan rajongását élvezi. A divízió értékesítési sikertörténetét idén a tisztán elektromos meghajtású BMW iX M60 (kombinált energiafogyasztás (WLTP): 21,7 – 24,7 kWh / 100 km; hivatalosan egyelőre meg nem erősített, előzetes értékek) és BMW i4 M50 (kombinált energiafogyasztás (WLTP): 18,0 – 22,5 kWh / 100 km) modellek írják tovább.

Világszerte már minden tizedik MINI-ügyfél tisztán elektromos meghajtású modellt vezet

A MINI 302 144 darab új autót értékesített tavaly – 3,3 százalékkal többet, mint 2020-ban. A brit prémiumgyártó az összes eladott újdonság mintegy 17 százalékát hálózatról tölthető hajtáslánc-technológiával értékesítette, az új autókra érkezett megrendelések több mint 10 százalékát pedig a zéró emissziójú MINI Cooper SE zsebelte be. Szám szerint 34 851 darabot. A károsanyag-kibocsátás nélkül közlekedő egyéniség így a MINI modellcsaládjának legnagyobb darabszámban értékesített típusává érett, egy éven belül teljesített 98,2 százalékos eladási fejlődésével egyértelműen a márka értékesítési zászlóshajójává fejlődve. Modellpalettája tervezett újragondolására, gyártási kapacitása bővítésére, valamint új célcsoportok és piacok megszólítására összpontosító vállalati stratégiájával a MINI hosszú távon sikeres, nyereséges növekedési pályán halad tovább.

A Rolls-Royce Motor Cars fennállása eddigi legsikeresebb évét zárta

A Rolls-Royce Motor Cars 117 éves történelme legmagasabb értékesítési mutatójáról számolt be: a brit luxusautó-gyártó 2021-ben világszerte 5 586 darab új modellt adott át ügyfeleinek, amely a 2020-as számok tükrében 48,7 százalékos növekedésnek felel meg. Eme kimagasló mutató egyúttal azt is jelenti, hogy a Rolls-Royce Motor Cars a legtöbb értékesítési régiójában, így többek között Kínában, az amerikai kontinensen és az APAC-régióban is új, abszolút éves eladási rekordot könyvelhetett el. Az elmúlt esztendőben a fejedelmi luxusautókat készítő vállalat összes modelljét osztatlan ügyfél-érdeklődés övezte, a Ghost modelltől kezdve, a Cullinan luxusterepjárón keresztül, egészen a Black Badge különkiadásokig. A Rolls-Royce Motor Cars előrendelési listája már most 2022 harmadik negyedévéig ér. Az egyedi megrendelések rekordszintet értek el tavaly, így a vállalat a Rolls-Royce Boat Tail bemutatásával párhuzamosan bejelentette, hogy az egyedi megrendelésekre szakosodott Rolls-Royce Coachbuild a jövőben a luxusautó-portfólió állandó elemévé válik. A brit márka hamisítatlan, vérbeli luxusvállalatként fejlődik tovább, gőzerővel készülve első tisztán elektromos meghajtású modellje világpremierjére: a Rolls-Royce Spectre történelmi jelentőségű bemutatkozása 2023 utolsó negyedévében várható.

2021: a BMW Motorrad eddigi legsikeresebb éve

A 2021-es évet a BMW Group kétkerekű divíziója is fennállása legsikeresebb esztendejeként könyvelheti el, hiszen a január és december között eltelt 12 hónapban világszerte 14,8 százalékkal több robogót és motorkerékpárt adott át ügyfeleinek, mint egy évvel korábban. Ez szám szerint 194 261 darab új modellt jelent. Miként 2019-ben és 2020-ban, úgy a BMW Motorrad kimagasló értékesítési fejlődéséből tavaly is oroszlánrészt vállalt a BMW 1250 GS modell, hozzávetőlegesen 60 000 darabos megrendelésével. A vadonatúj BMW R 1250 RT kiváló rajtot vett a piacon, akárcsak az egyelőre négy tagot számláló, nagyméretű R 18 modellcsalád is. Az új BMW S 1000 R ugyancsak rendkívüli fogadtatásban részesült: a nóvum a BMW Motorrad első BMW M modelljével karöltve friss lendületet adott a négyhengeres motorkerékpárok szegmensének és a BMW Motorrad technológiai iránymutatóként betöltött szerepét nyomatékosítja.

A BMW és a MINI értékesítési eredményei a főbb régiókban

Kínában a BMW Group 2021-ben is új értékesítési rekordot ért el, továbbra is vezetve a prémium kategóriát. A január és december között eltelt 12 hónapban a müncheni központú vállalatcsoport összesen 846 237 darab új BMW és MINI modellt adott el Kínában, amely 8,9 százalékkal múlja felül a 2020-as mutatót. A hálózatról tölthető modellek kínai értékesítése 69,6 százalékkal szárnyalta túl az egy évvel korábbi számokat, miközben itt csak a BMW iX3 tisztán elektromos meghajtású Sports Activity Vehicle modellből több mint 21 000 példány talált gazdára. A vállalatcsoport ötödik legnagyobb piacának számító Dél-Koreában a BMW Group 11,0 százalékos értékesítési növekedést regisztrált, amely szám szerint 77 592 darab új autóban érhető tetten.

Az Egyesült Államokban a BMW márka értékesítési mutatói 20,8 százalékkal növekedtek az egy évvel korábbi számokhoz képest. A 336 644 darab új autó a koronavírus-járvány betörése előtti, 2019-es mutatót idézi. A MINI márka a tengerentúlon 29 930 darab újdonságot adott el 2021-ben, amely 6,4 százalékos fejlődést jelent. Tavaly a BMW Group egyesült államokbeli értékesítési mutatójának mintegy 60 százalékát a BMW X modellcsalád tagjai tették ki.

Európában az új BMW és MINI modellek eladási mutatói 3,9 százalékkal magasabban, összesen 948 087 darabon zártak. Belgium történelmi elsőséget ért el a vállalat történetében, hiszen 2021-ben a BMW márka az ország abszolút újautó-értékesítési rangsorának élén végzett, először Európában. Hollandiában ugyancsak rekordszintű érdeklődést mutattak az ügyfelek: a BMW iX3 a prémium szegmens legnagyobb darabszámban értékesített elektromos modelljeként zárta az évet, összesen 2 733 megrendeléssel.

Hazai piacán, Németországban a BMW Group tovább növelte piaci részesedését 2021-ben. A 267 917 darab új autó 6,8 százalékkal marad el az egy évvel korábbi mutatótól, több mint 35 százalékos piaci részesedésével azonban a bajor prémiumgyártó magabiztosan vezet a prémium szegmensben. A tisztán elektromos meghajtású új modellek iránt mutatkozó kereslet több mint megkétszereződött, a január és december között eltelt 12 hónapban érkezett összesen 27 248 darab megrendeléssel. 2021-ben Németországban 43 842 darab plug-in hibrid BMW és MINI modellt vásároltak meg a BMW Group ügyfelei, amely a tisztán elektromos meghajtású modellek értékesítési mutatójával együtt azt jelenti, hogy a vállalatcsoport hazai piacán már minden negyedik új autót hálózatról tölthető hajtáslánc-technológiával rendelték meg az ügyfelek.

A BMW Group értékesítési eredményei 2021 negyedik negyedévében és az egész 2021-es évben

 2021. negyedik negyedévEgy évvel ezelőtthöz képest2021. egész évEgy évvel ezelőtthöz képest
BMW Group autók589 301-14,2%2 521 525+8,4%
BMW510 727-15,1%2 213 795+9,1%
BMW M GmbH40 540-7,0%163 542+13,4%
MINI77 306-8,5%302 144+3,3%
Hálózatról tölthető*96 741+26,9%328 316+70,4%
Rolls-Royce1 268+14,8%5 586+48,7%
BMW Motorrad37 652-5,1%194 261+14,8%

A BMW és a MINI globális értékesítési eredményeinek összefoglaló táblázata

 2021. negyedik negyedévEgy évvel ezelőtthöz képest2021. egész évEgy évvel ezelőtthöz képest
Európa223 167-15,8%948 087+3,9%
Németország**62 745-26,4%267 917-6,8%
Ázsia232 222-17,1%1 065 141+8,2%
Kína176 600-18,9%846 237+8,9%
Amerikai kontinens120 838-5,2%450 062+18,9%
Egyesült Államok100 891-6,0%366 574+19,5%

*A BMW i3 és BMW i3s tisztán elektromos meghajtású prémium kompaktokat, a BMW iX3 tisztán elektromos meghajtású Sports Activity Vehicle (SAV) modellt, a BMW i4 tisztán elektromos meghajtású Gran Coupé modellt, a BMW iX tisztán elektromos meghajtású technológiai zászlóshajót, a tisztán elektromos meghajtású MINI Cooper SE modellt, a plug-in hibrid hajtáslánccal felszerelt MINI Cooper S E Countryman ALL4 modellt és a BMW iPerformance paletta tagjait egyesítő, hálózatról tölthető portfólió.

**Előzetes értékek.

A sajtóközleményben szereplő adatok előzetes értékek, amelyek a BMW Group hivatalos, 2021. egész éves értékesítési beszámolójáig változhatnak.

Visszatér az autóversenyzésbe a Maserati

A Maserati újra beszáll az autósportba, erre vonatkozó stratégiájának első lépéseként az olasz gyártó 2023-tól csatlakozik az ABB FIA Formula-E Világbajnoksághoz.

A Maserati génjeiben hordozza az autóversenyzést, a gyártó első olasz márkaként csatlakozik a Formula-E sorozathoz.

A Maserati páratlan versenyhagyományai, és a sebességhez, teljesítményhez fűződő alapértékei, valamint a márka elektromosításhoz való innovatív hozzáállásának kombinációja tökéletes összhangban van az ABB FIA Formula-E Világbajnokság, a világ első teljesen elektromos közúti versenyautó-sorozatának értékeivel.

A Maserati teljes mértékben elkötelezett az elektromobilitás iránt, ennek megfelelően a jövőben az összes új Maserati modell 100%-ban elektromos hajtással is elérhető lesz. Így a Maserati Grecale, a GranTurismo, a GranCabrió, valamint az MC20 sportautó is kapható lesz a Folgore névre keresztelt, elektromos modellváltozatban.

Az ABB FIA Formula-E Világbajnokság versenysorozata egyszerre szól a teljesítményről és az innovációról, így tökéletes terep a Maserati számára, hogy megmutassa a nagyvilágnak az autóversenyzés terén megszerzett páratlan tapasztalatait, illetve a Folgore által képviselt filozófiát.

A Maserati a Formula-E kilencedik évadjában tér vissza a rajtrácsra az új Gen3-mal, a valaha volt leggyorsabb, legkönnyebb és legerősebb Formula-E versenyautóval. A Gen3 a világ leghatékonyabb versenyautója, amely számos tervezési, gyártási és technológiai innovációval büszkélkedhet. 

A Formula-E alapítása óta drámai versenyfutamokat hozott a világ legikonikusabb városainak utcáira, többek között például New York-ba, Monacóba, Berlinbe, Mexikóvárosba, Londonba vagy éppen Rómába. A versenysorozatban bevezetett innovációknak köszönhetően a ma értékesített elektromos autók egyre nagyobb hatótávval rendelkeznek, a folyamatosan fejlődő akkumulátortechnológiák, valamint a hajtásláncfejlesztésekben megvalósult fejlesztések eredményeképp.

„Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az autóversenyzés világának főszereplőiként visszatértünk oda, ahová tartozunk. A szenvedély hajt minket, az innováció pedig a lételemünk. Világszínvonalú versenytapasztalatunk hosszú múltra tekint vissza, és készek vagyunk tovább növelni teljesítményünket” – mondta el a bejelentés kapcsán Davide Grasso, a Maserati vezérigazgatója„A minél nagyobb hatékonyságért, a luxusért és az innovációért folytatott versenyben megkerülhetetlen a Folgore, a Maserati esszenciájának legtisztább megnyilvánulása. Ezért döntöttünk úgy, hogy a FIA Formula-E Világbajnokságban térünk vissza a versenyzéshez, hogy a világ nagyvárosainak központjaiban találkozhassunk ügyfeleinkkel, valamint, hogy tovább hordozzuk a Maseratit szimbolizáló háromágú szigonyt a jövő felé.”

Jean-Marc Finot, a STELLANTIS Motorsport szenior alelnöke hozzátette: „Nagy öröm a STELLANTIS Motorsport számára, hogy részesei lehetünk a Maserati visszatérésnek a versenysportba. A Maserati Formula-E lesz a technológiai laboratóriumunk, hogy felgyorsíthassuk a nagy hatékonyságú villamosított hajtásláncok és intelligens szoftverek fejlesztését közúti sportautóink számára. A Formula-E a tökéletes bajnokság erre a célra, és nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az első olasz márkaként csatlakozhatunk a versenyhez.”

„Büszkék vagyunk arra, hogy a Maseratit a világszínvonalú autósport régi-új tagjaként üdvözölhetjük. Az ABB FIA Formula-E Világbajnokság az elektromos versenyzés csúcsa. Tökéletes környezetet biztosít a legdinamikusabb és leginnovatívabb, nagy teljesítményű autómárkák számára, hogy sportos ambícióik mellett technológiai képességeiket is megmutathassák” – nyilatkozta Alejandro Agag, a Formula-E alapítója és elnöke.

Jamie Reigle, a Formula-E vezérigazgatója hozzátette: „Örülünk, hogy a Maserati csatlakozik az ABB FIA Formula E-világbajnokság Gen3 korszakához, és meghatározó szerepet játszik az autósport jövőjének újradefiniálásában. A Formula-E futamai a világ legikonikusabb városainak szívében vannak jelen, a progresszív globális közönség pedig szenvedélyesen követi a versenyeket. Szerte a világon rajongóink milliói örömmel üdvözlik majd, hogy a Maserati a világ elit elektromosautó-márkái közé tartozik.”

„Örömömre szolgál, hogy a Maseratit a Formula-E kilencedik szezonjában üdvözölhetem. A következő korszak megnyitására készülve az a tény, hogy egy ilyen ikonikus, rendkívüli büszkeségre okot adó és sikeres autósportörökséggel rendelkező gyártó elkötelezett a sorozat iránt, az ABB FIA Formula-E világbajnokság jövőjében való elsöprő hitről tanúskodik. Az új Gen3 együléses autó a fenntarthatóság, a technológia és a teljesítmény csúcsát fogja képviselni” – nyilatkozta Mohammed Ben Sulayem, a FIA elnöke.

A Maserati versenypályán született meg, elsőként a Maserati-testvérek, majd pedig a pilóták merészségének köszönhetően.

Versenyen először 96 éve debütált.  Az első szigonylogós autó a Tipo 26 volt, amely 1926-ban a Targa Florión, Alfieri Maseratival a volánnál első helyezést ért el a 1,5 literes kategóriában.

Harmincegy évvel később Juan Manuel Fangio 1957-ben megnyerte a Maseratival a F1-es világbajnokságot.

A Maserati utoljára együléses versenyautóval Maria Teresa De Filippis-szel volt látható, az első nővel, aki kvalifikálta magát a Forma-1-es Nagydíjra, egy 250F fedélzetén.

A márka közelmúltbeli versenytapasztalataira az egyedülálló MC12 kitűnő példa, amely 2004 és 2010 között 22 versenyt nyert (köztük 3 győzelmet a 24 Hours of Spa-ban) és 14 bajnoki címet szerzett konstruktőri bajnokságon, pilótabajnokságon és csapatbajnokságon az FIA GT-ben.

A1190901982 kartercső-csere az 1996-os Mercedes-Benz S500 L W140-en

Égett olajszag menet közben, a szellőztetőn keresztül, valamint megállás után, ha kiszállunk? A motortér felől jön? Nagy eséllyel a kartercsöveknél kell keresni a problémát.

Persze ha van olajfolyás a motornál – rácsepeg az olaj, vagy hidrauliafolyadék a blokkra, netán a kipufogóra, a leömlőkre – szintén okozhat ilyen jelenséget. Projektünk, a 140-es 500 L alapvetően minden feljebb felsorolt hibajelenséget hordozhatta. Ugyanis a kartercsövek egy része cserélve lett, de még mindig észlelhető volt szivárgás. Plusz a vezérmű-mágnesek mellett volt olajszivárgás is rendesen, na meg a kormánymű szervója is csepegtet keveset. Szóval lesz még mit javítgatni, de most, elsőként a karter-rendszer csővezetékeit raktuk rendbe teljesen.

Korábban az alsó kartercsöveket cseréltük már, a kellemetlen olajszag-jelenség finomodott is, de mégsem volt az igazi. Enyhén bár, de lehetett érezni fals szagokat menet közben, és megállás után is.

Ahhoz, hogy a hibajelenséget véglegesen kiküszöböljük, az A1190901982 csőrendszer cseréjét kellett megejtenünk. Ez tulajdonképpen egy 3 részből álló vezetőcső, középen 2-2 toldással, a végeken pedig bilincses rögzítéssel.

A hiba legfőképp a toldásoknál volt érzékelhető a régi, megfáradt A1190901982 esetében. Itt ugyanis hétköznapi jelenség, főként, ha huszonéves, még eredeti gyári gumialkatrészekről van szó, hogy a végek kirepedeznek, szakadnak, kvázi nem zárnak rendesen a toldásokra csatlakoztatva. Így a szivárgás egyértelmű és szabályszerű.

Miután eltávolítottuk a rossz állapotú A1190901982 csövet, helyére tettük az újat; nem volt szimpla folyamat, mivel a jobb vég az M119-es középtájon elhelyezkedő légtömegmérője alatt csatlakozik a szelepfedél lenti részénél, így némi szerelvényt el kellett tévolítani ideiglenesen, hogy hozzá lehessen férni a felfogatási ponthoz.

Úgy tűnik, a hiba megoldódott az úh A1190901982 cső cseréjével, de még mindig van gyenge pont, ahol előjöhet a probléma. Az M119 karterrendszere nem túl szimpla (ahogy a W140-en semmi sem az), tehát van még esély, hogy felbukkan más helyeken is. Egyelőre minden jónak tűnik.

Együttműködő partnerek: Mercedes-BenzClassic Vehicle HungaryVictor’s CustomsZöld AutószervizMerciBolt.huMercedes Alkatrészek Újpest,Hankook Tire MagyarországULOLoctite (Henkel Adhesives)Olajshop.hu

Fotó: Autóaddikt

LEGFRISSEBB

A Honda szerint még nem jött el a kizárólagos villanyautó-korszak ideje

0
A Honda hivatalosan is egyértelművé tette, hogy a vállalat nem kíván teljes mértékben kizárólag elektromos autók gyártására átállni a közeljövőben. Miközben az autóipar jelentős...

Mit jelent pontosan a DRS a Forma–1-ben?

TESZTJEINK