Az M-Sport Ford World Rally Team (WRT) ma leleplezte a Puma Rally1 rallyautót, ami 2022-től versenyez majd a FIA Rally Világbajnokság új és izgalmas elektromos korszakában. A globális bemutató helyszíne a Goodwood Festival of Speed volt.
Az M-Sport Ford Puma Rally1 új generációs hibrid hajtáslánca hatékonyan hangolja össze a már több bajnokságon érmet szerző 1,6 literes EcoBoost benzines turbómotor, a 100 kW teljesítményű villanymotor és a 3,9 kWh kapacitású akkumulátor működését.
A Ford Puma kompakt SUV1 közismerten élvezetes vezetési élményét még magasabb szintre emelő rallyautó egyértelműen jelzi a Ford elkötelezettségét az elektromos hajtásláncok iránt. A vállalat idén jelentette be, hogy 2026-ra teljes európai modellpalettáján kínál majd nulla károsanyag-kibocsátású, tisztán elektromos hajtású vagy plug-in hibrid változatokat, 2030-ra pedig minden modellje elektromos hajtásláncú lesz.
A Puma Rally1 elektromos teljesítményét július 7. és 9. között csodálhatja meg a híres Goodwood hegyi futam közönsége; az autót az M-Sport Ford WRT pilóta, Adrien Fourmaux és az M-Sport Ford tesztpilóta Matthew Wilson vezeti.
“A Ford 100 százalékban elkötelezte magát az elektromos jövő iránt, és a versenypályák poklában már eddig is olyan innovációk születtek, amelyeket ma már közúti modelljeinkbe is beépítünk,” mondta el Mark Rushbrook, a Ford Performance globális igazgatója. “Az M-Sport Ford Puma Rally1 a legkeményebb körülmények közt teszi próbára a hibrid hajtást, bebizonyítva, hogy ez a technológia borzongató teljesítményre is képes.”
Az M-Sport idén jelentette be, hogy három évre szóló megállapodást kötött a hibrid technológia bevezetéséről a globális rally csúcskategóriájában. Az új, kifinomult plug-in hibrid hajtás versenyautós teljesítmény biztosít, ugyanakkor arra is alkalmas, hogy az autó károsanyag-kibocsátás nélkül szelje át a városokat, lakott településeket és az egyes szakaszok közé beiktatott szervizparkokat.
A Puma Rally1 hibrid rendszere ugyanazon az elven működik, mint a közúti Puma EcoBoost Hybrid hajtása. A fékezés és egyenletes haladás közben egyébként veszendőbe menő mozgási energiát a technológia elektromos árammá alakítja, amit az akkumulátor tárol, hogy a villanymotort táplálva csökkentse az autó üzemanyag-fogyasztását, vagy extra teljesítményt biztosítson. A Puma Rally1 esetében ez utóbbi a lényeg: versenykörülmények közt az elektromos rásegítés több alkalommal is három másodpercen át tartó, mintegy 100 kW-ra rúgó teljesítménylöketet jelent.
A többek közt a Kuga Plug-in Hybrid modellben is rendelkezésre álló plug-in hajtáslánc akkumulátora az egyes versenyszakaszok közt felállított szervizállomásokon külső áramforrásról is feltölthető, méghozzá alig 25 perc alatt. A 95 kg súlyú, folyadék- és levegőhűtésű akkucsomagot rendkívül szilárd burkolat védi a felverődő kövektől és egy esetleges baleset során fellépő erőhatásoktól.
A FIA WRC Rally1 kategória versenyzői a 2022-es évadban már kőolajszármazék-mentes üzemanyagot használnak; a szintetikus és bio alkotóelemekből összeállított hajtóanyag 100 százalékban fenntartható forrásokból származik.
“A WRC autók történetében új fejezetet nyitó korszak az eddigi legnagyobb technológiai előrelépés a WRC világában. A hibrid hajtás bevezetésével az autók erősebbé válnak, miközben hajtásláncuk sokkal inkább hasonlít a közúti modellekére,” vélekedett Malcolm Wilson, az M-Sport ügyvezető igazgatója. “A Puma neve már régóta jól cseng a rallyban, és már alig várom, hogy ezt a fantasztikus megjelenésű gépet ott lássam a 2022-es Monte Carlo Rally rajtvonalánál!”
“Nagy dolog, hogy az új autó éppen Goodwoodban mutatkozik be, hiszen ez a motorsport-naptár egyik leghíresebb eseménye. Az M-Sport nagy várakozással tekint a Forddal való sikeres együttműködés folytatása elé; remek eredményekre számítunk, és persze arra, hogy a Fordot az élvonalba röpítsük ebben az új és rendkívül izgalmas korszakban,” tette hozzá Wilson.
A Ford már 1997 óta az M-Sport partnere; a közös munka eddig hét FIA Rally Világbajnoki kupát és több mint 1500 szakaszgyőzelmet eredményezett. Az új Puma Rally1 a Ford Fiesta WRC-t váltja le, ami 2017-es bemutatkozása óta három világbajnoki címet szerzett.
Az élvezetes és élénk teljesítményt nyújtó, csekély üzemanyag-fogyasztású 48 voltos mild hibrid technológiával hajtott Ford Puma a Ford közismert vezetési élményét és vonzó formavilágát kínálja a kompakt SUV-szegmens vásárlóinak.
A 20 hónap alatt, nemzetközi szinten 10 új termékkel jelentkező Nissannál a következő időszak a megújult modellválaszték által nyújtott izgalmakról szól, és ezt a felvillanyozó érzést az ügyfeleknek is igyekeznek átadni. A márka legújabb amerikai reklámkampányában az ismert színésznő, Brie Larson mutatja be a Nissan múltjának, jelenének és jövőjének lenyűgöző járműveit. „Az új Nissan” („The New Nissan”) című reklámszpotjának bemutatójával indítja útjára a „Thrill” (Izgalom) névvel fémjelzett kampányát.
A film nyitójeleneteiben Larson a Nissan elmúlt évtizedeinek meghatározó járműveit próbálja ki és megállapítja: az autók valaha a popkultúra fontos szereplői voltak, mára azonban ez az érzés valahogy megkopott. A film ezután éles kanyart vesz, és a következő jelenetekben Larson már egy Z Proto lendületét élvezi, úttalan utakat jár be egy Frontier sofőrjeként, egy teljesen elektromos LEAF volánja mögött ül, majd egy technológiai megoldásokkal teli 2021-es új X-Trailt vezet, láttatva mindazt, ami ezeket az autókat egyedien izgalmassá teszi. A klip végén Larson már egy Nissan Ariyával hajt el, majd egy nagytotálban pillanthatjuk meg a Nissan új termékkínálatát.
„A Nissannál úgy véljük, minden kanyar új izgalmakat rejt, és ezt a teljesen megújult termékválasztékunkkal is meg akarjuk mutatni”, mondja Allyson Witherspoon, a Nissan USA alelnöke és marketingigazgatója. „Brievel több mint egy éve dolgozunk együtt, és úgy véljük, a legújabb kampányban is igazán átélhető módon adja át ezt az üzenetünket.”
A Nissan tavaly márciusban, az átdolgozott Sentrát bemutató „Refuse to Compromise” (Kompromisszum kizárva) című kampányban dolgozott először együtt Larsonnal. Larson és a Nissan útjai ezután az elmúlt év őszén, a teljesen új 2021-es Nissan Rogue-ot bemutató kampányban találkoztak újra, amelyben az autó igen változatos helyzetekben bizonyította összkerékhajtásának előnyeit; ezzel Larson és a Nissan között többéves együttműködés vette kezdetét.
„Hihetetlenül jó volt együtt dolgozni a Nissan-csapattal a »Thrill« kampány bemutatójára készülve”, mondja Larson. „Legyen szó egy autós utazásról vagy a napi közlekedésünkről, a vezetés akkor jó, ha örömet okoz. Számunkra mindig lelkesítő megélni a vezetés szabadságát.”
Szintén a közelmúltban mutatta be a Nissan „The Chase” (A hajsza) című reklámját is, amely az elődöntőbe vezető útról szól. A „Thrill” kampány nemrégiben indult az amerikai tévécsatornákon, interneten és a közösségi média felületeken.
Brie Larson egyébként Emmy- illetve Golden Globe-díjas színésznő, elsősorban Marvel filmekből ismerhetjük, ő alakítja Marvel Kapitányt, aki több Bosszúállók filmen is feltűnik, valamint „A szoba” című thrillernek is ő a főszereplője.
Az Opel teljesen új fejezetet nyit elektromos offenzívájában: a gazdag tradíciókkal rendelkező német márka nem csak bővíti elektromos portfólióját, de 2028-tól a tisztán elektromos autókra fókuszál Európában. Az Opel ugyanakkor belép a világ legnagyobb autópiacára, Kínába – egy teljesen elektromos márkaként. Ezen felül a legendás Opel Manta visszatér egy tisztán elektromos autó formájában.
„2028-tól az Opel kizárólag elektromos autókat fog kínálni legfontosabb piacán, Európában” – mondta Michael Lohscheller, a cég vezérigazgatója a Stellantis digitálisan közvetített rendezvényén, az EV Day 2021-en, amely a cégcsoport elektromos autókkal kapcsolatos stratégiájáról szólt. „A döntés világosan mutatja az Opel elkötelezettségét az elektromobilitással kapcsolatban. A jövő autóipara elektromos – és az Opel ennek fontos része. Újra definiáljuk az Opelt, egy fiatal, zöld és globális márkaként. Egy nettó nulla CO2 kibocsájtású jövő felé haladunk, a CO2 az új pénznem az iparágban.”
Ezen felül megszületett a végleges döntés arról, hogy az Opel visszatér Kínába. Erről további részleteket később közöl a cég. „Mi azt ígértük, hogy az Opel globális márkává nő – és ennek megfelelően cselekszünk is. Kína a világ legnagyobb autópiaca és bizonyosak vagyunk abban, hogy jövedelmezően tudunk majd ott növekedni. A kínai vásárlók érdeklődéssel várhatják az Opel újdonságait, az érzelmekre ható német márka visszatérését” – mondta Michael Lohscheller vezérigazgató.
Michael Lohscheller azt is bejelentette, hogy újjászületik a legendás Opel Manta, köszönhetően annak a rendkívül pozitív fogadtatásnak is, amelyet a Manta GSe ElektroMOD tanulmányautó kapott. „A Manta egy igazi ikon a Opel történelmében és egyben inspiráció a márka jövőjét illetően is. Egy új Manta kerül majd sorozatgyártásba az évtized közepe táján – természetesen teljesen elektromos meghajtással” – mondta Lohscheller.
Az Opel most is nagyszabású elektromos offenzíva közepén tart, az idén már 9 modellben lesz kapható valamilyen elektromos meghajtás, 2024-re pedig valamennyi Opel elérhető lesz elektromos változatban.
A Kia Sportage ötödik generációját már az alapoktól a tökéletes városi SUV megalkotásának céljával tervezték. Az új Sportage a Kia újító szellemiségének szimbóluma, hiszen a korábbi sorozatok sikereiben is fontos szerepet játszott a folyamatos megújulásra való képesség.
A teljes Kia márka megújulásával az ötödik generáció olyan újdonságként debütál, amely magasabb szintre emeli a Kiát.Bemutatjuk az új Sportage globális változatának fotóit, a Kia Europe pedig szeptemberben bemutatja a modell kifejezetten európai igényekre tervezett változatát. A Sportage 28 éves története során most először készül ilyen kivitel.
Az új Sportage aktív és passzív biztonsági technológiáival is az élvonalat képviseli, hiszen elérhető hozzá a Kia fejlett vezetőtámogató rendszereket összefogó biztonsági csomagja (ADAS).
Az élvezetes és tökéletes vezetési élmény érdekében a Sportage tervezői számos innovatív műszaki megoldást vetettek be. Ilyen az E-Handling rendszer, amely az autó menetdinamikai képességeit összehangolva egyszerre agilisabbá és stabilabbá, valamint biztonságosabbá is teszi a menetjellemzőket. Az elektronikus szabályozású felfüggesztés új generációja egyszerre kínál optimális komfortot és tökéletes biztonságot a lengéscsillapítás karakterisztikájának folyamatos és valós idejű módosításával.
A kapcsolható terepmóddal az új Sportage a mély hóval, sárral, és homokkal is megbirkózik, így a zord terepviszonyok sem jelentenek akadályt.
A gazdaságos működésű, és a mindennapi forgalmi körülmények között is tiszta üzemű, erős, egyenletes teljesítmény-leadású erőforrások energetikussá, sportossá és élvezetessé teszik az új Sportage vezetését.
Az új Sportage, a Kia modelljei közül elsőként, piactól függően rövid- és hosszú tengelytávú változatban is készül majd, így a világ különböző régióihoz igazodóan valóban teljes palettát kínál.
“Az új Sportage minden szempontból inspirálóan hat a teljes kategóriára.” – mondta Artur Martins, a márka vevőelégedettségért is felelős globális alelnöke. “Akár jövőbemutató formáit, akár nagyszerű utasterét, újgenerációs technológiai szolgáltatásait, hatékony és rugalmas hajtásláncait, magas szintű biztonsági rendszereit, vagy a vezetési élményt szolgáló élenjáró műszaki megoldásait nézzük, az új Sportage maga a tökéletes városi SUV.”
A Mercedes-Benz S-osztálya az iránymutató. A Mercedes-Benz S-osztálya az, amelyhez minden más autógyártó viszonyít, hozzáilleszt. Egyfajta innovációs techdemo minden S, és az adott korszak létező összes fejlesztését, megoldását integrálják a modellbe. Messzemenő tökéletesség és iránymutatás – teszteltük a Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC-et.
Nyilván van, volt elhívatottság az új, W223-as kódjelű S-osztály iránt, hiszen hőn dédelgetett projektautónk is egy korai, W140-es. Anno pontosan azért választottuk, mert úgy gondoltuk, hogy a 90-es évek korszakalkotó és meghatározó innovációit egybegyűjtötte a W140, s a mai napig korszerű, praktikus megoldásokat vonultat fel. Kérdés, hogy a W223 húsz-harminc év múlva mennyire lesz formabontó, vagy épp egy korszakot meghatározó jelenség, de az biztos, hogy későbbi youngtimerként, oldtimerként hasonlóan helytállhat majd, mint mondjuk a W140, vagy akár a W126.
Ugyanis a Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC felvonultatja mindazt, amit a jelenkori technológiai igények megkövetelnek, mindezt csúcsrajáratott komforttal, hozzá konzervatív, ám mégis modern küllemmel. És az sem hanyagolandó, hogy a méretezés is (végre) méltó a korábbi, már fent említett bálna-paraméterekhez. Tévedés azt állítani, hogy a klasszikus W140 nagyobb, nem. Bár nagyobbnak hat a maga homológ formavilágával, pár milliméter, vagy inkább centiméter eltérés taoasztalható a W223 javára.
A jelenkor, és annak minden követelménye
No de lépjünk tovább: jelen cikkünk nem összehasonlítás gyanánt született, ilyen jellegű publikáció már készült az Autóaddikton. Sokkal inkább most az a téma, az a fontos, hogy az új, 2021-es modellévű W223 Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC mit nyújt, mit tud, mit képes produkálni.
Röviden: mindent. Kicsit bővebben: mindent is. A Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC vonalvezetése kecses, miközben ügyeltek a tervezőmérnökök arra, hogy a konzervatív, echte limuzinos formavilág megmaradjon. Meg persze a Mercedes limuzin-vonalára jellemzően meghagyták a domináns, hatalmas hűtőmaszkot, a keresztcsíkos krómrácsozattal, viszont szolídan, a jelen kor szelleméhez passzoló minimalista jelleggel. Vastag, 3 lamellából álló egység ez, ami egyébként kimondottan elegáns és letisztult küllemet kölcsönöz az orr.-résznek.
A lámpatestek szépen íveltek, korszerűen követik az aktuális trendeket. Itt máris egy technológiailag egyedülálló megoldással találkozunk: az izzókialakítás sokezernyi LED-pontból tevődik össze, így az út megvilágítása az átlagosnál jóvalta összetettebb, valamint lehetőség nyílik különböző grafikus kompozíciók, feliratok, emojik kivetítésére. Ez a funkció egyelőre nem certifikált, viszont későbbi szoftverfrissítésekkel hamarosan hozzáférhetővé válik.
Ez az igazi, nagybetűs limuzin-forma 2021-ben
Oldalról szemlélve a Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC karakterisztikáját rögvest feltűnik a limuzin klasszikus értelmezése. Ez az autó ténylegesen hagyományhű e téren (is), a nagybetűs, arisztokratikus jelleg féreismerhetetlen és összetéveszthetetlen. Az oldalablakok futurisztikus vonalvezetése megszokott manapság, de valahogy a W223-nál ez is tud konzervatívan hatni, annak ellenére, hogy az övvonalak jóval magasabban vannak, mint a W140-nél, ezáltal az oldalablakok üvegfelületei keskenyebbnek hatnak.
Bár nem forradalmi, de mindenképp újításnak számít a W223 kilincs-kialakítása és megoldása. Távnyitás esetén a kilincsek szervomotorok segítségével emelkednek ki az ajtókból, de természetesen érintésre is nyílnak. A nyitást enyhén magunk felé húzva lehet elvégezni, tehát az analóg hatás azért rendelkezésre áll.
Szolidan bár, de jelen vannak az oldalsziluettnél is a krómberakások a Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC-nél, alapvetően a tetőívet követik, valamint az alsó szoknyaszpojleren is találhatók. Mindehhez a tesztautó konfigurációjához tartózó keréktárcsák is remekül passzoltak, ezüst és fekete színárnyalatokkat váltakoztatva.
Hátulról a Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC szintén letisztult, lényegre koncentráló. A csomagtérajtó peremén futó krómdíszt a vékonyra húzott zárófény-LED lámpatestek fogják közre, a felület itt már-már ismét a jó öreg homogenitást célozza; az alsó traktus pedig szintén krómcsíkkal lett kiemelve, a talmi-kipufogócsonk díszekkel egyetemben. Remekül fest.
Vége a Sacco-korszaknak. Kár, de így a legkorszerűbb minden kétséget kizáróan
Remekül, ahogy az egész Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC, az utolsó milliméterig. Persze lehet fanyalogni a Sacco-faneknek, hogy műanyag, meg szembemegy a tradíciókkal, és a többi. Tény, hogy az egy klasszikus csúcskorszak volt a Mercedesnél, de azt is el kell fogadni, hogy a kor előrehaladtával az igényekhez és a digitalizációhoz alkalmazkodva megy végbe az autógyártás. És ez nyilvánvalóan a Mercedes-t is érinti.
Pazar belteret villant a Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC. Tulajdonképpen belekötni nem lehet (és nem is érdemes) semmibe, mivel a kifinomult elegancia itt is hatékonyan van jelen. A dizájnvilág egyöntetűen a Maybach-stílust idézi, az ülések varrása, mintázata tekintetében például. Az anyaghasználat minőségi, a luxusszintet kitűnően képviseli, az alkalmazott bőrök, műanyagok tapintása lágy. A “van benne anyag” szleng helytálló, mert tényleg össze lett sűrítve itt minden, ami szemnek, szájnak ingere. Pont úgy, ahogyan azt egy S-soztálytól elvárhatjuk kettőezerhuszonegyben.
A kormánykerék fogása rendkívüli, itt a bőrbevonat szintén lágy, selymes hatást nyújt. A kormánykerék közepére biggyesztett Mercedes-logó hatalmas, arányaiban kissé talán túlzó is, de karakteres, és kellemes hatást ad. Mivel a W223 enteriőrjében semmiféle analóg felülettel, műszerrel, egységgel nem találkozunk, ezért nem meglepő, hogy tabletek helyettesítenek mindent. A központi műszerfalat egy hosszúkás, fektetett téglalap alakú LCD, míg az infotainmentet egy gyönyörűen kialakított, hajlított panel képviseli. A W223-nál sikerült úgy tabletet integrálni középre, hogy az egyáltalán ne tűnjön zavarónak az egységesség szempontjából, tehát nincsenek kilógó, kimaradt felületek, a komplexitást nem töri meg semmi, minden vonal, ív, vagy akár görbület egységben vonul. A műanyag felületbe mélyesztett pohártartók után a középső könyöklő következik, amely több irányból nyitható, zárható, multifunkcionális tárolórekeszeket rejt, amelyek természetesen hűthetők.
Csakúgy, mint az ülések, amelyeket darabonként (most az elsőkről beszálünk) majd’ 50 szervomotor mozgat. Ezeknek a szervóknak nagy szerepók van a több opciós-programos masszásfunkciónak is, amely – mint minden egyéb kényelmi, illetve extra funkció – a központi infotainment kijelzőjén keresztül érhető el.
Hey, Mercedes
Ha megszoktuk az Apple SIRI használatát, akkor pillanatok alatt megszokjuk a Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC-ben megtalálható hangvezérléses asszisztencia működését. Rengeteg opció és funkció érhető el így: hangparanccsal engedhetjük le az oldalablakokat vezetés közben – hey, Mercedes! Please open windows!, de akár az aktuális időjárásról is kérdezhetjük – hey, Mercedes! Tell me about the actual weather, please!. Masszázst is kérhetünk – hey, Mercedes! Please turn on massage function 1 (itt több profilt is be tudunk állítani és el tudjuk menteni ezeket).
Napestig írhatnánk a Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC opcióiról, tudásáról, magáról a hangvezérlésről is – de most kanyarodjunk vissza a további technolóhiák taglalásához, a teljesség igénye nélkül. Nagy kedvencünk a futómű volt még, amely elöl és hátul is adaptív, s a pillanatnyi rugózást fejlett kamerarendszer segítségével állítja, szabja testre az aktuális útviszonyoknak megfelelően. Ez azt jelenti, hogy a kamerák pásztázzák az előttünk lévő utat, szkennelik a felületet, és ahhoz igazítják a felfüggesztés keménységét vagy puhaságát. Így a komfortérzet maximális lesz, tesztünk során nem volt olyan – azért nyilván kisebb, nem oltári nagy kátyúkra kell gondolni – úthiba, amit ne simított volna hibátlanul az autó.
Innovációk széles tárháza – megfelelő iránymutatás
Kormányzott a hátsó kerék is az új W223-ban. Ezáltal a fordulékonyság, manőverezhetőség nagyon jó, még szűkebb városi környezetben is, továbbá a fordulókör átmérője egy kategóriával lejjebbi autókét idézi. Ne feledjük: több, mint 5 méter hosszról van szó esetünkben.
Természetesen az 50 millió forint körüli árcédulával rendelkező Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC roskadásig lett pakolva mindenféle olyan plusz kiegészítőkkel, amelyek az utazás komfortját szolgálják. A hátsó ülésekhez mindkét oldalon – mert a Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC 4 személyes – egy-egy LCD kijelzőt kapunk az első ülések fejtámlájához passzintva, de van a hátsó könyöklőben is tablet, amellyel az irányítást, kivetítést el tudjuk könnyedén végezni úgy, hogy ne kelljen az elöl ülőket zavarni menet közben.
A Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC oldalablakait úgy tervezték, hogy szinte teljesen esőlepergető legyen. Ez gyakorlatban is tud működni, és nagyon praktikus, hasznos megoldás. Korábban is voltak már hasonló Mercedes-megoldások, mint például a bordázott hátsó lámpabúrák annak érdekében, hogy kevésbé szennyeződjenek sáros, csapadékos időben. Vagy gondoljunk csak a W140-nél alkalmazott csomagtérajtó kilincsre, amely nyitásnál automatikusan kipattant a helyéről, annak érdekében, hogy ne koszoljuk össze kezeinket használat során.
Ha már ismét felhiztuk a W140-et, nézzük a hangszigetelést. Ezt anno az S-osztálynál dupla rétegű üvegezéssel optimalizálták, amelynek a külső hangok beszűrődésének csökkentése mellett termodinamikai szerepe is volt. Tehát jól benn tudta tartani a meleget, vagy épp hideget, ami szintén előnyt jelentett – a W223-nál szintén speciális üvegezést kapunk, viszont nem több réteggel.
Megmaradtak azok a hagyományos elemek is, amelyektől S-osztály az S-osztály. Az ajtók kárpitjába épített ülésállító funkciógombok, a légbeömlők külleme, valamint a kormányváltó (ez nem digitális), a B oszlopon belüli akasztó kampók, a csomagtérajtó belsejére rögzített elakadásjelző háromszög – soroljuk még? Biztos lenne mit, de ajánljuk, látogassanak el olvasóink a Pappas-hoz, és tapasztalják meg, érezzék a kényegiségét. Megéri, de tényleg.
400-as, de nem négyliteres
2925 köbcentiméter hengerűrtartalmú sorhatos dízelmotort kapott a Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC. Az aggregát 330 lóerőt ad le 3600-4200 RPM közt, és masszív 700 Newtonméteres csúcsnyomatékot társít mindehhez már 1200-tól. A több, mint 2 tonnás kaszni leheletfinoman indul meg gázadásra, úgy, hogy szinte csak a körülöttünk mozgásba jövő táj végett vesszük észre az egész procedúrát. Mondani sem kell, hogy az autó dinamikája és agilitása jeles, nincs olyan forgalmi szituáció, amelyben ne állna derekasan helyt. Miközben az autóban utazók nagyjából semmit nem érzékelnek a kinn történtekből.
Ha kell, sportos is tud lenni a Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC: méréseink során 5.2 másodperces nulla-száz sprintet is ki tudtunk csiholni a 4MATIC, azaz összkerékhajtásból, ami briliáns eredmény. Így már bizonyos, hogy az S 400 d olyan S-osztály, amely ténylegesen sokoldalú célokra bevethető a protokollterülettől egészen a családos utazásokig.
Fogyasztás tekintetében egyértelműen városon kívül van elemében a Mercedes-Benz S 400 d 4MATIC. Ez nem meglepő, hiszen az S-osztályt hosszú, végeláthatatlan autópályázásra optimalizálták kezdettől fogva – ennek megfelelően 90, illetve 130 kilométer/órás tempóknál 4.9-5.9, valamint 6.7-7.1 liter gázolajjal is beérte a hathengeres. Városi környezetben sem sikerült nagyon 10 liter fölé vinni a fogyasztást – 8.9-10.7 literes átlagokkal zártunk.
A felfokozott várakozások övezte kupé premierjével létrejön az új mesterhármas, vagyis a TOYOTA GAZOO Racinggel közösen fejlesztett globális modelltrió, amely azt a motorsportból érkező mérnöki tapasztalatot és tervezési filozófiát hasznosítja, amely megannyi elismerést hozott a GR Supra és a GR Yaris számára. A GR 86 részvétele a július 8-tól 11-ig tartott Goodwood Festival of Speed rendezvényen korai előzetest nyújt a modellről, amely 2022-ben érkezik a márkakereskedésekbe. A modell a fesztivál „Első pillantás” bemutatójának keretében a híres goodwoodi hegyi pályán mutatja meg kivételes menetdinamikáját és kanyarképességeit, professzionális pilótával a volán mögött. A fesztivál résztvevői menet közben vehetik szemügyre az autót a Goodwood Hillen, majd közelről is megismerkedhetnek vele a First Glance Paddockban. A GR 86 elsőként idén áprilisban mutatkozott be egy online prezentáció keretében, tulajdonságait tekintve pedig a többszörös díjnyertes GT86 képességeire épít, vagyis a vezetés színtiszta élvezetét helyezi a középpontba.
Az új autó megörökölte elődje alapvető karakterét, és egy olyan sportautóként érkezik, amely a vezető parancsait élménydús, hozzáférhető és könnyen kezelhető válaszokkal jutalmazza. A modell megőrzi a klasszikus orrmotoros, hátsókerékhajtású felépítést, de új, minden eddiginél erőteljesebb, 2,4 literes négyhengeres boxermotort kap. Méretei szinte azonosak elődjével, azonban 50 százalékkal nagyobb torziós merevsége még jobb menetdinamikát és kormányzást biztosít. A súlycsökkentés is kiemelt szerepet kapott; az alumínium tető- és karosszériapanelek felhasználása a kategóriájának legkönnyebb négyüléses kupéját eredményezte (üres tömege előreláthatólag mindössze 1270 kg lesz). A TOYOTA GAZOO Racing motorsport sikerei emlékeztetnek a precízen megmunkált aerodinamikai elemek, mint például az első légbeömlők és légterelők. A futómű elöl MacPherson rugóstagokkal, hátul pedig kettős keresztlengőkaros kialakítással büszkélkedhet, a kerékjárati íveket pedig 215/40 R18-as abroncsoknak helyet adó 18 colos keréktárcsák töltik ki. Az új modell a Toyota Motor Corporation és a Subaru Corporation közös fejlesztése, amely már a két cég által 2019 szeptemberében között új üzleti és vállalkozási együttműködés keretében jött létre.
A GR 86 a Toyota GR Supra példáját követi, amely szintén a Festival of Speed keretében ünnepelhette dinamikus világpremierjét; a kétüléses kupé 2018-ban hódította meg a goodwoodi aszfaltcsíkot. A Toyota GT86 szintén korán tiszteletét tette itt, és piaci bevezetése előtt a 2012-es újdonságok egyik sztárja volt a fesztiválon. A GT86-ból világszerte mintegy 200.000 példány készült, amelyek közül számos modell a motorsport különböző ágában, így például a GT versenyzésben, a rallyban és egymárkás bajnokságokban állt rajthoz.
A háromajtós MINI, az ötajtós MINI és a MINI Clubman opcionális extrafelszereltségeket egyesítő palettáján egy olyan új stíluselem vált elérhetővé, amely egyedülálló a kisautók mezőnyében. A MINI oxfordi gyárának innovatív karosszériafényezési folyamata lehetővé teszi, hogy a kiválasztott négykerekű kedvencek teteje háromárnyalatú, színátmenetes fényezést viseljen, még tovább nyomatékosítva a brit prémiummárka összetéveszthetetlen, egyedi stílusát.
A MINI történetében évtizedes hagyománya van a sokszínűségnek. A tető kontraszt-fényezése először a klasszikus Mini hamisítatlan kisugárzását erősítette, a modern MINI világpremierje óta eltelt húsz évben pedig nem csupán a tető, de megannyi karosszéria-kiegészítő alkatrész végtelen színezési lehetősége gondoskodik arról, hogy az egyes MINI modellek még inkább kitűnjenek a tömegből. A Multitone Roof színátmenetes tetőfényezéssel a négykerekű kedvencek személyre szabhatósága most újabb szintre lép. A MINI oxfordi gyárának innovatív, nedves fényezési folyamata most először teszi lehetővé, hogy a háromajtós MINI, az ötajtós MINI és a MINI Clubman teteje háromárnyalatú, színátmenetes fényezést viseljen.
Az innovatív tetőfényezés úttörője a tisztán elektromos meghajtású MINI Cooper SE (kombinált energiafogyasztás (WLTP): 15,2 – 17,6 kWh / 100 km; kombinált energiafogyasztás (NEDC): 14,9 – 16,9 kWh / 100 km) volt. A Multitone Roof színátmenetes tetőfényezés első ízben a brit prémiummárka zöld újdonságához megrendelhető MINI Electric Collection részeként vált elérhetővé. A háromajtós MINI, az ötajtós MINI és a MINI Clubman új nemzedékének világpremierje óta a Multitone Roof színátmenetes tetőfényezés – amely világszerte egyedülálló a sorozatgyártásban kínált autók mezőnyében – az opcionális extrafelszereltség részeként már a három újdonsághoz is megrendelhető.
A Multitone Roof színátmenetes tetőfényezés a szélvédőtől egészen a hátsó légterelő szárnyig nyúlva kínálja a San Marino Blue, a Pearly Aqua és a Jet Black árnyalatok harmonikus, egymásba tetsző átmenetét. Az egyedülálló tetőfényezési megoldás az opcionális extrafelszereltség részeként megrendelhető panoráma üvegtetővel és tetősín-párral is könnyedén észrevehető. A három árnyalatot úgy választották ki a tervezők, hogy azok a háromajtós MINI, az ötajtós MINI és a MINI Clubman szinte összes elérhető karosszériafényezési lehetőségével harmonizáljanak.
Mint ilyen, a Multitone Roof színátmenetes tetőfényezés az összes karosszériafényezési árnyalattal párosítható, kivéve a Chili Red metál, a British Racing Green metál és a MINI Clubman kiváltságaként megrendelhető Indian Summer Red metál árnyalatokat.
A tető kontraszt-fényezése még inkább kiemeli a MINI jellegzetes, hármas osztását: a karosszéria, az ablaksáv és a tető szinte párhuzamos, vízszintes vonalvezetése a márka egyedülálló stílusjegye. A tetőfényezés a MINI ügyfelének személyes preferenciáit tükrözi. A fehér, a fekete és az ezüst árnyalatú tetőfényezés modellváltozattól függően, gyárilag felvitt kiegészítőként érhető el az opcionális extrafelszereltség részeként. A MINI John Cooper Works modellekhez vörös árnyalatú tetőfényezés is megrendelhető. Sőt mi több, az eredeti MINI tartozékok részeként számos különböző tetőfényezési minta – például a brit zászló motívuma vagy versenyzászló-motívum – is elérhető utólagos extraként.
A tetőfényezési lehetőségek listájának bővítését a MINI oxfordi gyárában bevezetett új, innovatív karosszériafényezési folyamat tette lehetővé. A fényezők először a halvány Pearly Aqua árnyalatot viszik fel a kiválasztott modell tetejére, majd második lépésként a San Marino Blue és a Jet Black árnyalatok következnek áttetsző stílusban, a tető szélvédőhöz közeli, illetve hátsó légterelő szárnyhoz közeli részén. A „Spray Tech” névre keresztelt új karosszériafényezési technikát a MINI tökéletesen integrálta oxfordi gyára tömegtermelési folyamatába, a folyamatosan változó fényezési körülmények miatt azonban előfordulhatnak enyhe eltérések az egyes tetők mintázatában. Mindez azt eredményezi, hogy a Multitone Roof színátmenetes tetőfényezéssel ellátott MINI modellek mindegyike már gyárilag egyedi fényezést visel.
Kora reggel van. A város most ébred. A garázs felé menet beszívom a még hűvös hajnali levegőt. Egy laza szabású parkát viselek, ami egyszerre divatos és praktikus. A rejtett protektorok a biztonság érzésével nyugtatnak meg. Készen állok, kezdődhet a nap.
A BMW CE 04 a garázsban vár. Futurisztikus dizájnja lenyűgöz. Az alacsonyra helyezett akkumulátor egy teljesen új geometriát ad a robogónak – korábban semmi hozzá foghatót nem láttam még. Örülök, hogy újra látom – ahogy minden nap.
Számomra ez egy új korszak jelképe – a csendes forradalomé.
Az első madarak már csiripelnek, a városi dzsungel ébredezik. A város zaja lassan fokozódik. Minden mozgásba lendül.
Az emberek mozognak – együtt és egymás mellett.
Útjuk néha összeér.
Mit hoz az új nap? Tapast a barátokkal a kis folyóparti bárban? Vagy egy modern művészeti kiállítást a múzeumban?
Először azonban találkozóim vannak az irodában. Közös munka, értekezletek, ügyfélmegbeszélések. Ilyen az élet.
Okostelefonom összekapcsolódik a robogóval, egy csuklómozdulattal pedig aktiválom a parkát.
A LED-ek felvillannak.
Csendben vagyok, de akarom, hogy lássanak. Olyan egyszerű.
Végre ismét útnak indulunk. Már reggelizés közben is erre vártam. Még a madarak se vesznek észre. Szinte teljes csendben gördülök át a városon, ismét annak részévé válva.
Az emberek megnéznek a lámpánál. Egyenes testtel, kényelmesen ülök. A képernyőn felvillan egy üzenet, okostelefonom tölteni kezdte magát a tárolórekeszben.
A lámpa zöldre vált. A robogó nyomatékának köszönhetően a mezőny élére török. Egy néma rakéta vagyok.
Olyan érzés, mint régen a Bonanza bringámon – enyém a világ, amellyel mégis kapcsolatban maradok, egy lépéssel mindenki előtt. Technológia és stílus. Vajon ez a szabadság? Igen – csak még annál is jobb. Nincsenek dugók, nem kell vadászni a parkolóhelyeket. Számomra minden perc megtakarított idő.
Gyorsulás, sebesség, kanyarok – a BMW CE 04 nemcsak legyőzi, hanem újra is értelmezi azokat. Átsiklok a forgalmon – az ülés mintha lebegne. Ennek így kell lennie. A kanyarokban szörfözés végtelenül élvezetes, hullámról hullámra.
Csodás este volt a folyóparton. Sokat nevettünk. A városi főúton nem lehet hibázni: robogóm tovasuhan, parkám pedig világít a sötétben. Jól látható vagyok és biztonságban érek célba. Halkan garázsomba gurulok, a madarak most sem vettek észre.
Jó éjszakát, város! Holnap találkozunk!
“A BMW CE 04 az új városi elektromos sztárunk, ami az elektromos meghajtást érzelemmel és a motorozás élményével ötvözi. A legújabb technológiát és a legjobb akkumulátor cellákat használjuk, amelyek a BMW iX-ben is szolgálnak. Csakúgy, mint a CE 04, az összes jövőben bemutatásra kerülő városi BMW Motorrad modell is tisztán elektromos lesz.”
Oliver Zipse, BMW AG CEO
„Az új BMW CE 04 a BMW Motorrad elektromobilitási stratégiájának logikus, egyszersmind újragondolt folytatása. Az agglomeráció az élettere, ahol új mérföldkövet állít – technológia és látványos stílus tekintetében egyaránt.”
Florian Römhild, BMW CE 04 Projektmenedzser
Az új BMW CE 04 – a csendes forradalom: egy új fejezet az elektromos meghajtású, kétkerekű városi mobilitásban.
Az új BMW CE 04-gyel a BMW Motorrad tovább folytatja a városi agglomerációkat célzó, következetes elektromobilitási stratégiáját. Az eredetileg 2017-ben bemutatott BMW Motorrad Concept Link és a 2020-ban leleplezett, gyártás közeli BMW Motorrad Definition CE 04 végleges sorozatgyártásra érett változataként a BMW CE 04 egy teljesen új fejezetet nyit a kétkerekű városi mobilitásban. Elektromos meghajtásával, jövőbe tekintő dizájnjával és innovatív hálózati megoldásaival az új robogó a szállítási és a kommunikációs funkciókat a városi mobilitás egy teljesen új szintjére emeli.
Bőséges teljesítmény és hatótáv a városi és agglomerációs motorozáshoz.
42 lóerős (31 kW) legnagyobb teljesítményével az új BMW CE 04 erőteljes motorja kiemelkedő motorozási élményt kínál. A klasszikus „lámpától rajtolás” és 0-ról 50 km/órára gyorsulás versenyszámában 2,6 másodperces eredményt ér el. Még a csökkentett teljesítményű L3e-A1 járműosztályban is 31 LE (23 kW) érhető el. Mindkét változat végsebessége 120 km/óra – ami elegendő a villámgyors haladáshoz a főutakon és az autópályaszakaszokon egyaránt.
Az új BMW CE 04 akkumulátorának kapacitása 60,6 Ah (8,9 kWh), amelynek segítségével nagyjából 130 kilométeres hatótávot ér el (csökkentett teljesítményű változat: 100 km). Mindez elegendő a károsanyag-kibocsátástól mentes napi motorozáshoz a városban és környékén, vagy akár kisebb túrákhoz is munka után vagy hétvégén – teljes lelki nyugalommal.
Innovatív elektromos meghajtás folyadékhűtésű elektromos motorral.
Az új BMW CE 04 állandó mágneses elektromos motorja az akkumulátor és a hátsó kerék között, a vázban található, ahogy az ismerős lehet a BMW autókból, mint például a 225xe Active Tourerből. A BMW Motorrad kimerítő tesztek során fejlesztette ki a rekuperáció (energia visszanyerés) egy-egy speciális változatát az egyes menetprogramokhoz, amely kiemelkedő kényelmet eredményez a motoros számára. Az optimális teljesítmény és menet karakterisztika minden forgalmi helyzetben rendelkezésre áll.
Rövid töltési idők és az autókban használthoz hasonló töltési technológia.
A lítium-ion akkumulátor az integrált töltőberendezéssel tölthető hagyományos háztartási csatlakozóról, ún. wallboxról vagy nyilvános töltőállomáson. Teljesen lemerült akkumulátor esetén a töltési idő ideális esetben 4 óra és 20 perc. Az opcionálisan rendelhető (az alapfelszereltségű 2,3 kW helyett 6,9 kW teljesítményű) gyorstöltő esetében a töltési idő 1 óra 40 percre csökken, teljesen lemerült akkumulátornál. Ha az akkumulátor töltési szintje 20% és 80%-ra kerül feltöltésre, a töltési idő mindössze 45 perc az opcionális gyorstöltő használatával. Piactól függően a BMW CE 04 alapfelszereltségének része a 2,3 kW töltési teljesítményű kábel.
Az otthoni wallboxról vagy nyilvános töltőállomáson való gyorstöltéshez Mode 3 töltőkábel szükséges. Ahogy a BMW autók esetében is, a BMW Charging megoldások a BMW CE 04-hez is elérhetők – maximális rugalmasságot nyújtva a számos testre szabható, otthoni/utazás közbeni/munkahelyi töltést szolgáló programnak köszönhetően.
Az új BMW CE 04 kipörgésgátló rendszerekkel is elérhető, amely a belső égésű motorral felszerelt BMW motorkerékpárok ASC rendszeréhez hasonló. Az ASC a motor nyomatékát a hátsó kerék kipörgéséhez képest korlátozza. Az opcionálisan rendelhető (DTC) még nagyobb biztonságot kínál, mivel még biztonságosabb gyorsítást tesz lehetővé, főleg döntött helyzetben.
Háromféle menetprogram („“ECO”, „Rain” és „Road”) a hatékony mindennapi használatért alapfelszereltségként. „Dynamic” menetprogram a még nagyobb motorozási élményért gyári extraként.
A BMW CE 04 kifejlesztése során a BMW Motorrad kiemelt figyelmet szentelt annak, hogy a motorosok maguk választhassanak a maximális hatékonyság és a motorozás maximális élménye között. Ennek megfelelően a BMW CE 04 alapfelszereltségként háromféle menetprogramot tartalmaz: ezek az „ECO”, a „Rain” és a „Road”. A kiegészítő „Dynamic” menetprogram gyári extraként rendelhető, még agilisabb gyorsulással ruházva fel a robogót.
Stabil futómű egyrészes, acélcső fővázzal a könnyed irányítás és a magas fokú menetkényelem érdekében.
A főváz acélcsövekből épül fel. Az első kereket egy teleszkópos villa vezeti, a csúszócső átmérője 35 mm. A hátsó kerék egyágú lengőkart kapott. A hátsó futómű felfüggesztéséért és csillapításáért egy közvetlen szabályzású, teljes egészében burkolt központi rugóstag felel. Az új BMW CE 04 nagyvonalú kerékméretet kapott: elöl 120/70 R15 67H, hátul pedig 160/60 R15 56H.
Erős fékrendszer a legújabb generációs ABS-szel. A döntött helyzetben is használható ABS Pro gyári extra.
Az első dupla tárcsafékek biztos lassítást tesznek lehetővé, amit az egy darab hátsó tárcsafék támogat. A BMW Motorrad ABS az aktív biztonság magas fokát garantálja. Az opcionálisan rendelhető ABS Pro még többet kínál: egy dőlési szenzor segítségével az ABS Pro a kanyarokban is segíti a fékezést, a biztonság lehető legmagasabb szintjét kínálva.
10,25” méretű TFT színes képernyő integrált térképes navigációval a kényelmes útvonaltervezésért, alapfelszereltségként átfogó hálózati megoldásokkal.
Az új BMW CE 04 alapfelszereltsége egy 10,25 colos színes TFT képernyő, integrált térképes navigációval és hálózati megoldásokkal. Kiváló leolvashatósága, világos menürendszere és igen integrált vezérlési koncepciója az új BMW CE 04-et a robogó szegmens csúcsára emeli. Most először az 10,25 colos színes képernyő lehetővé teszi a navigációs térkép műszerfalon való megjelenítését, ezért kiegészítő képernyőkre nincs szükség.
Erős LED-es világítótestek. Adaptív Headlight Pro és világítási funkciók gyári extraként.
Az új BMW CE 04 világítása a legmodernebb LED-es technológiájú. A tompított és távolsági fényszóró mellett a hátsó lámpa, illetve az irányjelzők is LED technológiájúak, ahogy a helyzetjelző lámpák is. Az éjszaka is fokozott biztonságról adaptív Headlight Pro gondoskodik, amely gyári extra. Esetében a motoros kanyarodás közben is fokozott megvilágítást élvezhet, ami még tovább növeli az éjszakai biztonságot. A speciális világítási funkciók, mint az „Üdvözlő” és „Búcsúzófények” szintén rendelhetők, gyári extraként.
Jövőorientált dizájn és színek.
Az új BMW CE 04 dizájnjában is a városi kétkerekű mobilitás egy új, jövőbe mutató irányát testesíti meg. Innovatív stílusa érzelmeket kelt az új meghajtási technológia iránt, miközben azonnal a BMW Motorrad család tagjaként azonosítja a robogót. A modern és látványos Light White fényezést az első és oldalsó fekete elemek, illetve a „lebegő” ülés teszik még hangsúlyosabbá. A divatteremtő (teli) kerekek látványa és az oldalsó, a dizájnba integrált oldaltámasz szintén egyedivé teszi a megjelenést. Az új BMW CE 04 Avantgarde Style (gyári opció) látványos, színes kinyilatkoztatás a modern városi mobilitás mellett. Ebben a stílusban a Magellan szürke metálfényezést fekete/narancs ülés, narancs szélterelő és számos grafika egészíti ki.
Az új BMW CE 04 különlegességei:
• Névleges teljesítmény: 20 LE (15 kW). Legnagyobb teljesítmény: 42 LE (31 kW). Csökkentett teljesítményű változat: 15 LE (11 kW) vagy 31 LE (23 kW).
• Az akkumulátor kapacitása 60,6 Ah (8,9 kWh).
• Hatótávolság kb. 130 km (csökkentett teljesítményű változat: 100 km).
• Rövid töltési idők és az autók rendszerein alapuló töltési technológia.
• Három menetprogram („ECO”, „Rain” és „Road”) alapfelszereltségként a hatékony napi használatra. „Dynamic” menetprogram a még jobb motorozási élményért gyári extraként.
• Stabil futómű egyrészes, acélcső fővázzal.
• Erős fékrendszer ABS-szel. ABS Pro gyári extraként.
• 10,25 colos TFT színes képernyő integrált térképes navigációval és kiterjedt hálózati megoldásokkal alapfelszereltségként.
• Erős LED-es világítóegységek. Adaptív Headlight Pro és világítási funkciók gyári extraként.
• Tárolóhelyek oldalt és elöl. Az oldalsó sisaktartó immár ülő helyzetben is használható.
• Aktív szellőztetésű mobiltelefontöltő rekesz USB-C csatlakozóval.
• Jövőorientált dizájn és színséma.
• Az opcionális felszereltségek és az eredeti BMW Motorrad tartozékok, illetve motoros felszerelések széles választéka.
2021 első hat hónapjában a müncheni központú vállalatcsoport világszerte 1 339 080 darab új autót adott el, amely amellett, hogy 39,1 százalékkal múlja felül a tavalyi esztendő hasonló időszakának teljesítményét, a koronavírus-járvány megjelenése előtti, 2019-es év megegyező mutatóját is 7,1 százalékkal túlszárnyalja.
A BMW Group fennállása eddigi legeredményesebb első féléves újautó-értékesítési eredményét könyvelhette el idén. A vállalatcsoport a 2021 januárja és júniusa közötti hat hónapban világszerte összesen 1 339 080 darab új BMW, MINI és Rolls-Royce modellt adott át ügyfeleinek, amely az előző év hasonló időszakához viszonyítva 39,1 százalékos növekedés. A BMW, a MINI és a Rolls-Royce márkák mellett ráadásul a BMW Group összes értékesítési piacán növekedés volt tapasztalható. A vállalatcsoport friss eladási mutatója a koronavírus-járvány betörését megelőző, 2019-es értékesítési teljesítményt is 7,1 százalékkal felülmúlja.
„Kiváló úton haladunk idei stabil, nyereséges növekedésünk felé” – mondta Pieter Nota, aki a BMW AG igazgatótanácsának tagjaként egy személyben felel a BMW, a MINI és a Rolls-Royce márkák értékesítési hálózatáért, globális marketingjéért és ügyfélszolgálati részlegeiért. „Erőteljes modellpalettánknak, ügyfeleink világszerte érezhető, intenzív érdeklődésének és gördülékeny működési modellünknek köszönhetően 2021 első felében fennállásunk eddigi legeredményesebb első féléves értékesítési mutatóját könyvelhettük el. Az pedig külön öröm számunkra, hogy hálózatról tölthető portfóliónk eladásait képesek voltunk több mint megkétszerezni” – tette hozzá.
A BMW Group 2021 januárja és júniusa között világszerte összesen 153 267 darab tisztán elektromos meghajtású és plug-in hibrid hajtáslánc-technológiával szerelt modellt értékesített, amely a tavalyi esztendő első féléves mutatójához viszonyítva 148,5 százalékos növekedés – amely azt mutatja, hogy az elektromos mobilitás térnyerése egyértelműen a vállalatcsoport legnagyobb arányban fejlődő szegmense. A tisztán elektromos meghajtású modellek eladási számai 183,9 százalékkal (36 089 darab), a plug-in hibrid hajtáslánc-technológiával szerelt modelleké pedig 139,4 százalékkal (117 178 darab) nőttek.
„Tovább folytatjuk modellpalettánk módszeres zöldítését, tisztán elektromos meghajtású portfóliónk pedig hamarosan két új, kulcsfontosságú innovációval bővül: érkezik a BMW iX és a BMW i4, az elektromos mobilitás új korszakának két hírnökeként. Már alig várom, hogy novemberben mindkét modellt az utakon lássam! Rendkívül nagy számban regisztrálunk előrendeléseket mindkét modellre, amely ügyfeleink elköteleződését igazolja” – fogalmazott Pieter Nota.
A bajor prémiumgyártó az elkövetkező években újabb hálózatról tölthető modelleket mutat be: a BMW 5-ös sorozat, a BMW 7-es sorozat, a BMW X1 és a MINI Countryman tisztán elektromos meghajtású változata is reflektorfénybe gurul. 2025-ig a vállalatcsoport évente átlagosan mintegy 50 százalékkal kívánja növelni zéró emissziójú új autói eladási mennyiségét, amellyel több mint megtízszerezi a 2020-ban értékesített darabszámot. A BMW Group úgy tervezi, hogy 2030-ban a tisztán elektromos meghajtású modellek már az abszolút globális értékesítés legalább 50 százalékát teszik majd ki. Az elkövetkező tíz éven belül a vállalatcsoport szeretné elérni, hogy körülbelül tízmillió darab károsanyag-kibocsátás nélkül közlekedő modellje guruljon a világ útjain.
A félvezetők körüli nehézségek továbbra is fennállnak
A BMW Group a félvezető komponesek elérhetősége szerint alakította át gyártási programját. A vállalatcsoport arra számít, hogy a félvezető alkatrészek ellátása továbbra is nehéz marad, így nem zárja ki, hogy ez a tényező az év hátralévő részében az értékesítésre is hatással lesz.
A BMW eladási számai több mint egyharmad arányban nőttek
A BMW világszerte összesen 1 178 292 darab új autót adott át ügyfeleinek az idei év első felében, amely 39,9 százalékos gyarapodást jelent. A paletta legnépszerűbb tagja a BMW 3-as sorozat volt, amely szinte 50 százalékkal növelte eladásait (+49,1%). Mindez azt mutatja, hogy a modellsorozat immár négy évtizede íródó sikertörténete továbbra is töretlen. 33,3 százalékos növekedésével a BMW 5-ös sorozat is megerősítette pozícióját a felső-középkategória prémium szegmensében. A BMW X3, amely a márka történetében elsőként érhető el négyféle hajtáslánc-változattal, 43,9 százalékos fejlődést produkált a január és június közötti hat hónapban. A tisztán elektomos meghajtású BMW iX3* ugyancsak kimagasló értékesítési eredményt ért el.
A MINI globális eladásai majdnem egyharmad arányban nőttek
2021 első hat hónapjában a MINI világszerte összesen 157 799 darab új autót adott el, amely 32,6 százalékos fejlődés és a brit prémiummárka összes értékesítési piacát felöleli. A MINI hálózatról tölthető modelljei kiváltképp nagy népszerűségnek örvendenek az ügyfelek körében: a tisztán elektromos meghajtású MINI Cooper SE* és a plug-in hibrid hajtáslánc-technológiával szerelt MINI Cooper SE Countryman ALL4* együtt a márka teljes értékesítési eredményének több mint 15 százalékát adta az idei év első felében.
A BMW M GmbH az eddigi legerősebb első félévről számolt be
A nagyteljesítményű sportautókat építő BMW M GmbH világszerte összesen 83 357 darab új modellt értékesített 2021 első felében, amely a tavalyi esztendő hasonló időszakának tükrében 39,4 százalékos növekedés, egyúttal a divízió történetének eddigi legeredményesebb első féléves mutatója. A sikerhez az új BMW M3 és az új BMW M4 modellpárosa – amely márciustól érhető el –, valamint a BMW X5 M és a BMW X6 M is jelentős mértékben hozzájárult. A BMW M Performance modellek növekedési tabelláját a BMW M440i Coupé* vezeti, nyomában az új, idén márciusban bemutatott BMW M440i Cabrio*-val és a folyamatosan nagy érdeklődést élvező BMW M340i Limuzin* és Touring* párosával.
Köszönhetően annak, hogy mindegyik modelljét osztatlan népszerűség övezi, a Rolls-Royce Motor Cars idén január és június között közel megduplázta tavalyi első féléves értékesítési eredményét. A világszerte átadott 2 989 darab új luxusautó 91,6 százalékos növekedésnek felel meg. A Rolls-Royce Ghost utódjának 2020 év végi bevezetése ugyancsak nagymértékben hozzájárult ehhez a kimagasló teljesítményhez. A brit luxusautó-gyártó továbbra is optimistán tekint az év második felére.
BMW Motorrad: a kétkerekű divízió sikeres növekedési stratégiáját az eddigi legjobb első féléves mutató igazolja
2021 első hat hónapjában a BMW Motorrad világszerte összesen 107 610 darab robogót és motorkerékpárt értékesített. A 40,3 százalékos eladási fejlődés a müncheni központú vállalatcsoport kétkerekű divíziójának eddigi legjobb első féléves értékesítési eredménye, amely az első negyedév szintén rekordot jelentő mutatói után a BMW Motorrad sikeres növekedési stratégiáját igazolja. A siker hátterében az átfogó modellpaletta erős egyéniségei állnak, valamint a divízió intenzív modellfrissítési és –újítási hulláma: a BMW Motorrad az év első hat hónapjában nem kevesebb, mint nyolc új modellről rántotta le a leplet. A vadonatúj, tisztán elektromos meghajtású BMW CE 04 mai világpremierjével a BMW Motorrad a zéró emissziójú nagyvárosi mobilitás merőben új opcióját kínálva bővíti tovább portfólióját.
A BMW és a MINI értékesítési eredményei a főbb régiókban
A BMW Group 2021 első felében is tovább folytatta erős kínai jelenlétét: a január és június között értékesített 467 064 darab új autó 41,9 százalékos növekedést jelent. A vállalatcsoport ez idő alatt az ázsiai régió egyik kulcsfontosságú piacának számító Dél-Koreában 42 502 darab új modellt adott el, amely a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva 34,6 százalékos fejlődés.
Az Egyesült Államokban a BMW Group sikeresen lovagolta meg az idei esztendő első negyedévében tapasztalt intenzív ügyfélkeresletet: január és június között a bajor prémiumgyártó összesen 183 619 darab új BMW és MINI modellt adott el a tengerentúlon, amellyel több mint 50 százalékkal (+51,8%) szárnyalta túl egy évvel korábbi teljesítményét.
Európában szintén sikeresen zárta 2021 első félévét a BMW Group: az öreg kontinensen 504 327 darab új BMW és MINI talált gazdára, amely 35,3 százalékos növekedés.
Hazai piacán, Németországban a BMW Group 141 983 darab új modellt értékesített a 2021 januárja és júniusa közötti hat hónapban, amely 22,1 százalékos fejlődést jelent. A hálózatról tölthető modellek aránya egyre nagyobb, a BMW hozzávetőlegesen már minden negyedik új autóját tisztán elektromos meghajtással vagy plug-in hibrid hajtáslánc-technológiával értékesíti Németországban. A MINI teljes értékesítési mutatójának több mint 19 százalékát itt a tisztán elektromos meghajtású MINI Cooper SE* teszi ki, amely azt jelenti, hogy a Németországban eladott új MINI modellek körülbelül 30 százaléka hálózatról tölthető hajtáslánc-technológiával talál gazdára.
A BMW Group értékesítési eredményei 2021 második negyedévében és az év első felében
2021. második negyedév
Egy évvel ezelőtthöz képest
2021. első félév
Egy évvel ezelőtthöz képest
BMW Group autók
702 474
+44,6%
1 339 080
+39,1%
BMW
617 749
+43,5%
1 178 292
+39,9%
MINI
83 116
+52,2%
157 799
+32,6%
Hálózatról tölthető ¹
83 060
+166,9%
153 267
+148,5%
Rolls-Royce
1 609
+127,6%
2 989
+91,6%
BMW Motorrad
65 018
+55,1%
107 610
+40,3%
A BMW és a MINI globális értékesítési eredményeinek összefoglaló táblázata
A kivonásokkal tisztított magyarországi újautó piacon a piacvezető pozíciót a tavalyi évben megszerző Toyota 7451 új autó értékesítésével 2021 első félévében is toronymagasan, 13,2%-os piaci részesedéssel vezeti a hazai eladásokat, részesedését 1,1 százalékponttal növelve a tavalyi év azonos időszakához képest. A környezetbarát öntöltő hibrid elektromos modelljeiről ismert japán autómárka ráadásul történetében először a kivonásokkal tisztított magyarországi flottapiacon is az első helyen végzett.
A Toyota szárnyalása az elmúlt két évben egészen ámulatba ejtő: a hosszú évek óta a világ legnépszerűbb autómárkájának bizonyuló japán autómárka immáron nem csupán Európa második legnépszerűbb autómárkája, de stabilan a legkedveltebb márka a magyar újautóvásárlók körében is. A teljes magyarországi újautó piacon 7609 új autó értékesítésével 9,9%-os piaci részesedéssel 2021 január és június között harmadik helyen álló Toyota ugyanis a valós piaci képet torzító kivonásokkal (azokkal a Magyarországon forgalomba helyezett autókkal amelyek fél éven belül kivonásra kerülnek) történő tisztítás után továbbra is toronymagasan, 13,2%-os részesedéssel őrzi piacvezető pozícióját. A kivonásokkal tisztított személyautó piacon a Toyota 16,8%-is részesedéssel a második legkelendőbb márka, azaz minden hatodik magánszemély, aki új autót vásárol, a Toyota mellett dönt. A márka hazai történetében először ugyanakkor a flottapiacon az első félévben nem talált legyőzőre: a Toyota 11,2%-os részesedéssel bizonyult a legkedveltebb márkáknak a magyarországi cégautóvásárlók körében. A Toyota csoport prémium márkája, a hazánkban közel 100%-ban öntöltő hibrid elektromos autókat értékesítő Lexus mindeközben 5,6%-os részesedéssel őrzi ötödik helyét a prémium új autók piacán. A prémium autókat választó magánvásárlók körében egyébiránt a Lexus 11,8%-os részesedéssel a negyedik legkedveltebb márka, míg a flottavásárlók között 4,2%-os részesedéssel az ötödik legkelendőbb luxusautó márka. A magyarországi újautó piac zöldülését évek óta meghatározó két japán márka népszerűségére jellemző, hogy míg az idei év első hat hónapjában a kivonásokkal tisztított magyarországi újautó piac mindössze 7,1%-al bővült, addig a Toyota 16,8%-al, a Lexus pedig 18,9%-al növelte értékesítéseit a tavalyi év azonos időszakához képest. Az idei év első hat hónapjában a Magyarországon gazdára találó Toyoták 54,7%-át választották vállalati ügyfelek (szemben a 64,3%-os piaci átlaggal), míg a Lexus esetében ez az arány 62,8% (szemben a 82,5%-os prémium piaci átlaggal), jól látható tehát, hogy míg a magyarországi újautópiacot jelenleg még továbbra is a vállalati beszerzések dominálják, a Toyota és a Lexus kimagaslóan népszerű a magánvásárlók körében is.
Szegmens szinten is tarol a Toyota
Ha az egyes kategóriákat külön-külön vizsgáljuk, akkor is azt látjuk majd, hogy a Toyota túlzás nélkül tarol a kivonásokkal tisztított magyarországi újautó piacon: az Aygo 46,5%-os részesedéssel vezeti a miniautó szegmens értékesítéseit, a 2021-es ’Év Autója’ díjas Yaris a második legnépszerűbb magyarországi kisautó 25,8%-os részesedéssel, a Corolla a második legkelendőbb alsó-középkategóriás autó 22,8%-os részesedéssel, a C-HR a második legkedveltebb alsó-közép méretű crossover 12,7%-os részesedéssel, a RAV4-es ugyancsak a második legnépszerűbb közepes méretű SUV 21,5%-os részesedéssel, a frissen érkezett Highlander pedig szintén a második legkedveltebb nagyméretű SUV 18,5%-os részesedéssel. A Proace a harmadik legnépszerűbb közepes méretű áruszállító 11,7%-os részesedéssel, míg a Proace Verso ugyancsak a harmadik legkelendőbb közepes méretű személyszállító 14,2%-os részesedéssel. A nagycsaládos autóvásárlási program favoritjaként a Proace City Verso messze a legnépszerűbb kisméretű személyszállító 59,5%-os részesedéssel, a Hilux pedig a legkedveltebb pickup 43,3%-os részesedéssel. A Lexus NX a harmadik legkedveltebb közepes méretű prémium SUV 11,9%-os részesedéssel, míg az ES és LS egyaránt szegmensük negyedik legnépszerűbb felsőkategóriás limuzinjai.
További lendület várható az év második felében
A Toyota és a Lexus esetében egyaránt akad egy-egy nagy várakozások övezte vadonatúj modell, amely tovább repítheti a márka értékesítéseit: a sikervárományos Yaris Cross érkezésével a Toyota most először képviseli magát a kisméretű SUV-ok kategóriájában, míg a vadonatúj NX érkezése a Lexus pozícióját erősítheti még tovább a közepes prémium SUV szegmensben. A Toyota esetében emellett a megújult Camry, míg a Lexus tekintetében a megújult ES jelent majd még fontos újdonságot a kínálatban.
A Cupra ismét megmutatta, hogy nem fél feszegetni a határokat: bemutatott egy olyan extrém sportautót, amely teljesítményben már a legendás Lamborghini Huracán szintjét idézi....